Uniwersalny thriller z Iranu. Tajemnice "Klienta"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 19:00
- To film sensacyjny, ale opowiadający o bardzo poważnych i uniwersalnych sprawach - mówiła iranistka dr Magdalena Rodziewicz o najnowszym dziele Asghara Farhadiego.
Audio
  • Uniwersalny thriller z Iranu. Tajemnice "Klienta" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kadr z filmu Aghara Farhadiego Klient
Kadr z filmu Aghara Farhadiego "Klient"Foto: materiały prasowe

"Klient" wchodzi na ekrany polskich kin 21 kwietnia. Asghar Farhadi otrzymał za film Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego oraz dwie nagrody na festiwalu w Cannes. - Ze względu na uniwersalność "Klient" podoba się na Zachodzie, a zarazem to film zanurzony w irańskości, ugruntowany w irańskiej kulturze, która dla zachodnich ludzi wciąż owiana jest pewną tajemnicą - powiedziała dr Magdalena Rodziewicz.

W Dwójce rozmawialiśmy o fabule "Klienta", o zagadce, którą próbuje rozwikłać główny bohater (a widz razem z nim), i o tym, jak ważny dla tego dzieła jest kontekst pewnego elementu irańskiej kultury, który jest niezależny od zmieniających się w tym kraju rządów.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Goście: dr Magdalena Rodziewicz (iranistka), Krzysztof Kwiatkowski (krytyk filmowy)

Data emisji: 20.04.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/jsz

Czytaj także

"Amok". Jak Kasia Adamik zrobiła film Polańskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 20:30
– To historia, która pobudziła wyobraźnię wielu filmowców – mówiła reżyserka inspirowanego głośną aferą kryminalną filmu, do którego realizacji przymierzał się sam Roman Polański.
rozwiń zwiń