Nowy ośrodek dla osób z autyzmem. "To konieczność"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 20:30
– Kończą nam się zasoby lokalowe. Co roku, widząc nowe podania o przyjęcie do przedszkola, zastanawiam się, którą salę terapeutyczną zamienić w salę przedszkolną – mówiła Anna Chwałek, założycielka i prezes Stowarzyszenia "Wspólny Świat".
Audio
  • Nowy ośrodek dla osób z autyzmem. "To konieczność" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Plany architektoniczne  Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem w Białej Podlaskiej
Plany architektoniczne Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem w Białej PodlaskiejFoto: Stowarzyszenie "Wspólny Świat"

Dogoterapia 2015 1200.jpg
Kultura Pomaga. Odwiedź stronę naszej akcji charytatywnej

Stowarzyszenie Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym oraz Młodzieży i Dzieciom o Pokrewnych Zaburzeniach "Wspólny Świat" z Białej Podlaskiej chce wybudować pierwsze w Polsce Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. Chodzi nie tylko o dzieci, które w placówce będą miały zapewnioną edukację w przedszkolu, szkole podstawowej i gimnazjum, lecz także starszą młodzież i dorosłych z autyzmem.

– Jeżeli nie powstanie ośrodek i nasze dzieci nie będą miały możliwości dalszego kształcenia w okresie dorastania, ciężka praca włożona wcześniej przez terapeutów zostanie zniweczona – mówiła matka jednego z podopiecznych Stowarzyszenia "Wspólny Świat".

Stowarzyszenie działa od 2007 roku. Założyła je Anna Chwałek, mama autystycznego Kuby oraz inni rodzice dzieci z autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami, które potrzebowały profesjonalnej opieki. Dziś pod opieką placówki znajduje się blisko 200 podopiecznych, nad którymi czuwa 110 specjalistów. Instytucja jest stawiana za wzór, współpracują z nią zagraniczne ośrodki, ale początki były bardzo trudne.

Matka jednego z autystycznych dzieci Nasz syn znalazł tu swoje miejsce. Nie pasował do zwyczajnego przedszkola i szkoły publicznej, a tu jesteśmy akceptowani, a nie dziwni albo inni

Jeszcze kilkanaście lat temu w Białej Podlaskiej nie było miejsca, które mogłoby zaopiekować się dziećmi z autyzmem, nie było też odpowiednio przygotowanych terapeutów. Przez kilka lat Anna Chwałek na własną rękę pracowała z synem, próbując godzić to z obowiązkami zawodowymi i opieką nad domem.

W Dwójce opowiadała o tym, jak udało jej się stworzyć sprawnie działające stowarzyszenie, odmienić życie swoje i wielu innych rodzin z regionu Białej Podlaskiej, a także o tym, czym będzie pierwsze w Polsce Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem i dlaczego jego budowa jest konieczna.

***

Dwurnik 1200.jpg
Obrazy Dwurnika i prof. Strumiłły na charytatywnej licytacji Dwójki!

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: Anna Chwałek (założycielka i prezes Stowarzyszenia "Wspólny Świat"),  Marta Łukowska-Almaszy (dyrektor Ośrodka Terapii i Diagnostyki Dzieci Autystycznych działającego w ramach Stowarzyszenia "Wspólny Świat"), terapeuci, pedagodzy, rodzice dzieci znajdujących się pod opieką Stowarzyszenia "Wspólny Świat"

Data emisji: 24.05.2017

Godzina emisji: 18.00

***

Aby włączyć się w Dwójkową akcję charytatywną "Kultura Pomaga" wystarczy:
 
- nabyć wirtualną cegiełkę na stronie stowarzyszenia: www.wspolnyswiat.org

- dokonać bezpośredniej wpłaty na konto placówki:
 
Stowarzyszenie Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym oraz Młodzieży i Dzieciom o Pokrewnych Zaburzeniach "Wspólny Świat"
Nr konta: 77  8025  0007  0026  1052  2000  0010
Bank Spółdzielczy Biała Podlaska ul. Moniuszki 12
(w tytule przelewu prosimy wpisać: "Dwójka - Kultura Pomaga")
 
- wziąć udział w licytacji telefonicznej podczas audycji specjalnej 1 czerwca oraz w aukcjach internetowych.

A wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć ośrodek w inny sposób (np. przekazać materiały budowlane lub pomóc w wyposażeniu centrum) prosimy o kontakt: kulturapomaga@polskieradio.pl.

***

mc/gs

Czytaj także

Kultura Pomaga – w tym roku dzieciom z autyzmem

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 17:40
W tym roku Dwójkową akcją charytatywną "Kultura pomaga" będziemy wspierać budowę pierwszego w Polsce Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem w Białej Podlaskiej. Zachęcamy do wpłacania pieniędzy na potrzeby Centrum, a także do uczestnictwa w aukcji internetowej i - 1 czerwca - w licytacji na antenie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Telefoniczna licytacja Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 14:01
Dzięki zaangażowaniu słuchaczy Dwójki udało nam się uzbierać ponad 48 tysięcy złotych. Kwota ta zostanie przekazana na budowę Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem, o które walczy Stowarzyszenie "Wspólny Świat" z Białej Podlaskiej.
rozwiń zwiń