"Spektakl Demirskiego o Kaczyńskim jest spóźniony o kilka lat"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 20:00
- Gdyby "K." trafiło na scenę w roku 2011, to mielibyśmy dużo ciekawszą dyskusję niż dzisiaj - mówił w Dwójce Przemysław Skrzydelski, krytyk z tygodnika "Sieci prawdy". - Demirski i Strzępka powtarzają prawdy, z którymi większość ludzi się zgadza - oceniał Witold Mrozek, krytyk Gazety Wyborczej.
Audio
  • Przemysław Skrzydelski i Witold Mrozek o spektaklu "K." i polskim teatrze politycznym (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Scena ze spektaklu K. w Teatrze Polskim w Poznaniu
Scena ze spektaklu "K." w Teatrze Polskim w PoznaniuFoto: Magda Hueckel/materiały prasowe

Punktem wyjścia do dyskusji o teatrze politycznym w Polsce był spektakl zatytułowany "K." Pawła Demirskiego (tekst) i Moniki Strzępki (reżyseria) z Teatru Polskiego w Poznaniu. "Pierwowzorem K. jest prezes Prawa i Sprawiedliwości i to jego postać tworzy dramaturgiczną oś przedstawienia, ale spektakl jest nie tyle o nim, co o kondycji polskich polityków wszelkich obozów. - W tym beznadziejnym obrazie polskiej sceny politycznej Kaczyński i tak prezentowany jest jako polityk najzdolniejszy, przerastający innych o głowę - mówił Witold Mrozek. - Wynika to zapewne z zakochania Demirskiego w publicystyce Roberta Krasowskiego, autora książki "Czas Kaczyńskiego", której w pewnym sensie ta sztuka jest adaptacją - dodał.

Z kolei Przemysław Skrzydelski podkreślił, że spektakl jego zdaniem jest mało kontrowersyjny, gdyż opisuje to, co i tak wszyscy wiedzą. - "K." to dość łagodna analiza, z której wynika, że wszyscy jesteśmy winni tego, jak potoczyła się historia Polski po 1989 roku, że elity się skompromitowały. Demirski w pewnym momencie zrezygnował z podążania za książką Krasowskiego i poszedł w anegdoty. Tymczasem ja bym chętnie zobaczył czterdziestominutową scenę dialogu między Kaczyńskim i Tuskiem.

Goście audycji dyskutowali o pesymistycznym przesłaniu "K." na temat Polski, w której społeczeństwo obywatelskie praktycznie nie istnieje. Krytycy teatralni próbowali też osadzić spektakl duetu Demirski/Strzępka w tradycji polskiego teatru politycznego.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Gość: Przemysław Skrzydelski i Witold Mrozek (krytycy teatralni)

Data emisji: 14.11.2017

Godzina emisji: 18.00

bch/mg

Czytaj także

Paderewski w świecie polityki

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 17:08
W audycji przypomnimy dokonania Ignacego Jana Paderewskiego jako działacza niepodległościowego i męża stanu.
rozwiń zwiń