Polskie Radio
Section05

Monika Strzępka

Międzynarodowy Dzień Teatru: orędzia Jona Fosse i Jakuba Skrzywanka, wystawa pamięci Jerzego Treli

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzimy 27 marca. Tę datę wybrano dla uczczenia dnia inauguracji festiwalu Teatr Narodów, który odbył się w 1957 roku w Paryżu. Był pierwszym festiwalem, który połączył teatry z obu stron żelaznej kurtyny. Niósł zarazem nadzieję na przekroczenie podziałów i pojednanie poprzez sztukę.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Międzynarodowy Dzień Teatru Jon Fosse Jakub Skrzywanek Jerzy Trela Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Warszawa wystawa Tomasz Miara Trójka

Konflikt wokół Teatru Dramatycznego w Warszawie

Feministyczna instytucja bez przemocy, dbająca o dobrostan zespołu - taki miał być Teatr Dramatyczny pod dyrekcją Moniki Strzępki. Tymczasem w ostatnich tygodniach do opinii publicznej dotarły głosy zwalnianych aktorów i innych pracowników teatru, z których wyłania się zupełnie inny obraz zarządzania instytucją od września ubiegłego roku. O tej sytuacji rozmawialiśmy w audycji "O wszystkim z kulturą". 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Dramatyczny Konrad Szczebiot Paweł Siwek Piotr Zaremba Warszawa Dwójka

Maksymilian Rogacki: moja opinia o działaniach Moniki Strzępki jest bardzo krytyczna

- Odbyłem kilka spotkań z zespołem Teatru Dramatycznego. Z relacji ustnych, nie pisemnych, wiem, co się w tym teatrze dzieje. Każda rewolucja jest krwawa i rewolucja, z jaką mamy do czynienia w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, również okazała się krwawa, ale to chyba nie było trudne do przewidzenia - stwierdził w Dwójce Maksymilian Rogacki, przewodniczący Zarządu Głównego Związku Zawodowego Aktorów Polskich.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Teatr Dramatyczny aktorzy aktor aktorstwo zwolnienia praca Paweł Siwek Warszawa

Teatr Dramatyczny z nową dyrekcją. Monika Strzępka proponuje terapię

- W złożonej koncepcji programowej Monika Strzępka zwraca uwagę na potrzebę terapii, to wręcz jej hasło przewodnie. W sytuacji, gdy wszyscy musimy mierzyć się z różnymi kłopotami i wyzwaniami, terapia może być dobrym punktem odniesienia. Jest to też dobry punkt odniesienia dla każdego teatru, ponieważ wychodząc z niego, powinniśmy przeżywać katharsis - mówił w "Poranku Dwójki" Artur Jóźwik, szef Biura Kultury w Urzędzie m.st. Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa spektakl TEATR Paweł Siwek Dwójka