Teatr w 2017. "Performans polityczny zamiast dobrej sztuki"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 19:00
- Teatr przechylił się w stronę politycznego performansu, który ma charakter protestu wobec zjawisk społecznych i politycznych w Polsce. Te spektakle, choć budzą żywe emocje i są szeroko dyskutowane, zaniedbują stronę artystyczną - mówił w Dwójce Jacek Kopciński.
Audio
  • Najważniejsze wydarzenia teatralne w 2017 roku (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Adam Szczyszczaj podczas próby przedstawienia Proces wg powieści Franza Kafki w reżyserii Krystiana Lupy, w Nowym Teatrze w Warszawie.
Adam Szczyszczaj podczas próby przedstawienia "Proces" wg powieści Franza Kafki w reżyserii Krystiana Lupy, w Nowym Teatrze w Warszawie.Foto: PAP/Marcin Obara

W audycji "O wszystkim z kulturą" staraliśmy się podsumować wydarzenia teatralne minionego roku rozmawiając o premierach, które odbiły się najszerszym echem wśród publiczności i przyciągnęły uwagę krytyków.

Goście audycji zwrócili uwagę, że "Klątwa" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Oliwiera Frljicia, wystawiona w warszawskim Teatrze Powszechnym, zdominowała życie teatralne. Sprowokowała debatę o tym, co w teatrze jest możliwe a co nie, gdzie leżą granice moralności w sztuce i gdzie kończy wydarzenie artystyczne a zaczyna polityka.

- Spektakl Frljicia była w swojej klasie przedstawieniem udanym, tyle że ta klasa jest o trzy poziomy niższa niż "Proces" Krystiana Lupy. Nie jest spektaklem artystycznie wybitnym natomiast w klasie performansów politycznych, których głównym celem jest poruszenie emocji społecznych okazała się spektaklem skutecznym - stwierdził Jacek Kopciński.

Jakie wydarzenia najsilniej wpłynęły w minionym roku na kondycję polskiego teatru? - Smutne były liczne zmiany instytucjolane, czyli rok bez Teatru Polskiego we Wrocławiu po zmianie dyrekcji, czy chaos wokół Teatru Starego w Krakowie, który może powtórzyć scenariusz wrocławski - zauważył Witold Mrozek.

A plusy? Które premiery były wydarzeniami artystycznymi? Goście audycji wytypowali "Ślub" Witolda Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz, "Wujaszka Wanię" Antoniego Czechowa w inscenizacji Iwana Wyrypajewa oraz "Idiotę" Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Pawła Miśkiewicza.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Jacek Kopciński, Przemysław Skrzydelski i Witold Mrozek (krytycy teatralni)

Data emisji: 3.01.2018

Godzina emisji: 18.00

mko/mz


Czytaj także

"Wiera Gran". Walka z fatum na deskach teatru

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 10:50
- To nie jest typowa historia gwiazdy. To raczej spektakl mający formę zabawy z pamięcią, w której postać Wiery Gran może obserwować w grze każdego aktora – powiedziała Weronika Murek, autorka tekstu sztuki, który ma premierę 24 listopada w Teatrze Żydowskim.
rozwiń zwiń