"Wiera Gran". Walka z fatum na deskach teatru

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 10:50
- To nie jest typowa historia gwiazdy. To raczej spektakl mający formę zabawy z pamięcią, w której postać Wiery Gran może obserwować w grze każdego aktora – powiedziała Weronika Murek, autorka tekstu sztuki, który ma premierę 24 listopada w Teatrze Żydowskim.
Audio
  • Weronika Murek o spektaklu "Wiera Gran" w Teatrze Żydowskim (Poranek Dwójki)

uprawa 1200.jpg
Proza Weroniki Murek. Pisanie jako meblowanie

- Najciekawsze w postaci Wiery Gran jest to, że w zbiorowej pamięci funkcjonuje w dużej mierze na podstawie pomowień i plotek. To one zdeterminowały jej resztę życia, bez względu na to, gdzie podążała. Czy to w Izraelu, czy we Francji – wszędzie dosięgało ją fatum z przeszłości – dodała Weronika Murek, opowiadając o gwieździe przedwojennych warszawskich kabaretów, teatrów muzycznych, która po wyjściu z getta warszawskiego została oskarżona przez aktora i reżysera Jonasa Turkowa o kolaborację z Niemcami.

Z nagrania audycji dowiemy się, jak wyglądała praca nad realizacją spektaklu, który będzie można oglądać w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa.

***

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Gość: Weronika Murek (scenarzystka)

Data emisji: 24.11.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mz/jp

Czytaj także

Czesław Miłosz i Wiera Gran

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 15:00
W środowym "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy o nowej biografii polskiego noblisty, spektaklu "Gran Operita" warszawskiego Teatru Współczesnego oraz rzeszowskiej "Maskaradzie"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agata Tuszyńska na tropie narzeczonej Schulza

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 21:00
Popularna pisarka opowiadała w Dwójce o swojej nowej książce poświęconej Józefinie Szelińskiej, jedynej kobiecie, której Bruno Schulz zaproponował małżeństwo.
rozwiń zwiń