"Po co ten hejt? Korona królów to telenowela"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 19:00
- Zadziwiająca jest dla mnie fali krytyki, z którą produkcja się spotkała. Jej twórcy uprzedzali przecież, że będzie to telenowela – mówił w Dwójce aktor Jakub Kamiński.
Audio
  • Korona królów to telenowela" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kadr z filmu Korona królów
Kadr z filmu "Korona królów"Foto: TVP/PAP/Marcin Makowski

Atak paniki1200.jpg
Paweł Maślona: mój film nie jest komedią

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o funkcji, jaką może pełnić serial historyczny. - To jest telenowela i ta formuła wymusza na niej ograniczenia. Akcja rozwija się powoli, sceny są proste i zarazem banalne. "Korona królów" nie jest arcydziełem gatunku, ale też nie jest czymś kompletnie nieudanym – stwierdził historyk Piotr Zaremba.

Zgodził się z nim drugi z gości audycji scenarzysta Jarosław Sokół. - Telenowela serialem nie jest. Ona leci w telewizji codziennie i przekazuje emocje na pierwotnym poziomie, a pod względem realizacyjnym jest wyprodukowana według podstawowych standardów. Serial jest czymś innym, czymś emitowanym raz w tygodniu, a jego odcinki to właściwie godzinne filmy - dodał.

Według gości programu najważniejsze jest określenie adresata produkcji filmowej.  - Telenowelę ogląda gospodyni domowa, która w przerwie między wykonywanymi pracami zerka sobie na film. Nie może być zatem w jego akcji zbytnich komplikacji czy też rozdzierających dylematów - stwierdził Piotr Zaremba.

Jaka jest zatem recepta na dobrą i poruszającą produkcję telewizyjną z historią w tle? Co jeszcze odróżnia serial od telenoweli? Jak oba gatunki powinny radzić sobie z faktami historycznymi i realiami epoki, o której traktują? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Tomasz Kempski

Goście: Jarosław Sokół (scenarzysta), Piotr Zaremba (historyk i dziennikarz) i Jakub Kamiński (aktor)

Data emisji: 22.01.2018

Godzina emisji: 18.00

mko/jp

Czytaj także

Arianka Spiegel. Cudowne dziecko dwudziestolecia

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 12:00
– Józef Lejtes, znany przedwojenny reżyser, nakręcił z nią pięciominutowy film, który dziś nazwalibyśmy "demo tape", z myślą, by wysłać to do Hollywood – mówił o Arianie Spiegel dokumentalista Tomasz Magierski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Eter". Zanussi kręci nowego "Fausta"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 09:00
– Mój bohater jest lekarzem w twierdzy, takiej jak Przemyśl. Prowadzi badania na ludziach. To człowiek, który pomylił religię z nauką – mówił Krzysztof Zanussi na planie produkcji "Eter".
rozwiń zwiń