Arianka Spiegel. Cudowne dziecko dwudziestolecia

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 12:00
– Józef Lejtes, znany przedwojenny reżyser, nakręcił z nią pięciominutowy film, który dziś nazwalibyśmy "demo tape", z myślą, by wysłać to do Hollywood – mówił o Arianie Spiegel dokumentalista Tomasz Magierski.
Audio
  • Arianka Spiegel. Cudowne dziecko dwudziestolecia (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Ariana Spiegel (Elżbieta Bellak). Zdjęcie z prywatnego archiwum
Ariana Spiegel (Elżbieta Bellak). Zdjęcie z prywatnego archiwumFoto: Ariana Spiegel

Była żydówką, siostrą poetki Reni Spiegel. Jako ośmiolatka występowała na scenie kabaretu Cyrulik Warszawski, grała na fortepianie, śpiewała, recytowała wiersze Tuwima i Brzechwy. Pojawiła się w epizodycznych rolach w kilku polskich produkcjach filmowych, m.in. w "Gehennie" Michała Waszyńskiego (1938). Przedwojenna prasa okrzyknęła ją "polską Shirley Temple".

shutterstock dłonie książka 1200.jpg
Dziennik Reni Spiegel. "Historia na miarę Anny Frank"

W audycji złożonej z archiwalnych nagrań słuchaliśmy opowieści samej Ariany (dziś Elżbiety Bellak), wspominającej nie tylko swoją szybko rozwijającą się karierę ("nie bałam się wyjść na scenę, miałam tupet, poznałam Tuwima i Brzechwę"), lecz także tragiczny los żydowskiego dziecka, któremu cudem udało się przeżyć koszmar Holokaustu.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Z nagrań archiwalnych: Elżbieta Bellak (Ariana Spiegel), Tomasz Magierski (dokumentalista)

Data emisji: 14.11.2017

Godzina emisji: 21.30

mc/bch

Czytaj także

Mirabilia - cudowna miejscowość na drugim końcu świata

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 11:00
- Ta książka to trochę baśń o raju utraconym, który postanowiłam odnaleźć - mówiła w Dwójce Małgorzata Sobieszczańska, autorka powieści "Drugi koniec świata", która ukaże się 6 lipca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Makabiada w Zakopanem. Zapomniane żydowskie igrzyska

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 17:00
– To była sprawa zamieciona pod dywan – mówił etnolog, publicysta i przewodnik tatrzański Maciej Krupa o pierwszych zimowych Żydowskich Igrzyskach Olimpijskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moshe Kupferman. Z Jarosławia do Izraela

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 18:00
- Niewiele osób o tym pamięta, ale przed II wojna światową 1/3 mieszkańców Jarosławia stanowili Żydzi. Wśród nich był też znany na całym świecie malarz Moshe Kupferman – powiedział Piotr Stasiowski, jarosławianin, obecnie dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziennik Reni Spiegel". "Historia na miarę Anny Frank"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 18:00
- Siostra nigdy nie mówiła mi o tym dzienniku. Dowiedziałam się o nim dopiero za sprawą jej chłopaka Zygmunta, który pojechał do Ameryki, znalazł moją mamę i dał jej te teksty - powiedziała Elżbieta Bellak, siostra młodej poetki, która została zastrzelona w przemyskim getcie w 1942 roku.
rozwiń zwiń