"Eter". Zanussi kręci nowego "Fausta"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 09:00
– Mój bohater jest lekarzem w twierdzy, takiej jak Przemyśl. Prowadzi badania na ludziach. To człowiek, który pomylił religię z nauką – mówił Krzysztof Zanussi na planie produkcji "Eter".
Audio
  • Relacja z planu nowego filmu Krzysztofa Zanussiego "Eter" (Poranek Dwójki)
Krzysztof Zanussi i węgierski aktor Janos Hajnal na planie filmu Eter
Krzysztof Zanussi i węgierski aktor Janos Hajnal na planie filmu "Eter"Foto: PAP/EPA/Balazs Mohai

– W końcu XIX wieku eter był przedmiotem wielkiej fascynacji, bo miał taką siłę, której przedtem nie znano - uśmierzał ból i odbierał świadomość. W filmie eter jest metaforyczny. Jest narzędziem zniewolenia i zbawienia jednocześnie. Historia zaś jest troszkę podobna do mitu Fausta – opowiadał Krzysztof Zanussi, z którym spotkaliśmy się podczas zdjęć na Podkarpaciu.

"Eter" powstaje w międzynarodowej koprodukcji z Litwą, Ukrainą, Węgrami i Włochami. Reżyser mówił w Dwójce m.in. o zagranicznych i polskich gwiazdach, które udało mu się zaangażować, o ciekawych historycznych miejscach, w których kręcono film (akcja "Eteru" rozgrywa się przed I wojną światową w Galicji), a także o inspirujących go dawnych skandalach związanych z "durnymi ruskimi fantazjami".

***

Przygotowała: Iwona Piętak (Polskie Radio Rzeszów)

Goście: Krzysztof Zanussi (reżyser filmowy), Janusz Wąchała (zastępca dyrektora do spraw produkcji)

Data emisji: 12.12.2017

Godzina emisji: 7.50

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/jp


Czytaj także

Zanussi i "Obce ciało". Starych mistrzów się nie poprawia?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 21:00
Nowy film Krzysztofa Zanussiego wzbudza kontrowersje jeszcze przed premierą. Ton krytyki jest dla reżysera raczej miażdżący. Czy twórca sobie na to zasłużył?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Węże dla polskich filmów. "Jest się czego wstydzić"

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 21:00
– "Doceniamy" nie tylko nieudane kino komercyjne, lecz także filmy, które bezzasadnie chcą uchodzić za artystyczne – mówił Kamil Śmiałkowski, pomysłodawca antynagrody Węże.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ks. Andrzej Luter: wpłynęli na mnie Zanussi i Wajda

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 19:00
Duszpasterz, publicysta i filmoznawca ks. Andrzej Luter właśnie wydał książkę "Kino wiecznie młode". Publikacja to sentymentalny powrót do kina PRL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kieślowski uczył się życia sam, robiąc filmy"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 12:00
To wypowiedź amerykańskiej badaczki twórczości polskiego reżysera - Annette Insdorf, którą przypomniał dokumentalista Krzysztof Wierzbicki. Krzysztofa Kieślowskiego wspominaliśmy w związku z przypadającą 13 marca 20. rocznicą jego śmierci.
rozwiń zwiń