X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Gatunek fantastyki skolonizował kulturę popularną"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 12:25
- Młode pokolenie żyje w świecie, w których fantastyka jest immanentną częścią ich opowieści - podkreślał Tomasz Kołodziejczak w Dwójkowej dyskusji o aktualnym statusie polskich twórców fantastyki.
Audio
  • Czy fantastyka wychodzi z cienia? Posłuchaj dyskusji (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Tithi Luadthong

Cyber punk 1200.jpg
"Nie ma cyberpunka bez deszczu"

W Warszawie po raz trzeci odbyły się (17-18.03) Targi Fantastyczne - jedyne tego rodzaju wydarzenie w Polsce, które powstało z myślą o pokazaniu fantastyki w szerszym (pop)kulturowym kontekście. Czy polska fantastyka to jednak nadal "twórczość niszowa", "literatura kategorii B"?

- Fantastyka jest normalnym, ważnym segmentem rynku wydawniczego, z całą grupą twórców, którzy są po prostu bestsellerowymi autorami - przypominał Tomasz Kołodziejczak. - Nasz gatunek wypełzł do kultury masowej, kultury popularnej, i skolonizował go.

Z czego wynika zatem dystans części środowiska akademickiego wobec tej literatury: z nieznajomości przedmiotu czy ze świadomego zamykania się na te teksty? Czy podział wartościujący prozę gatunkową ("niska"-"wysoka") nie jest już (dawno) anachronizmem? Goście audycji przywoływali również lata 90., w których to Polacy zaczęli "latać w kosmos, budować stacje kosmiczne", a do Polski zaczęły "przychodzić czarownice i robić różne awantury".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Jakub Kukla

Goście: Aneta Jadowska (pisarka, doktor nauk humanistycznych), Jarosław Grzędowicz (pisarz, publicysta), Tomasz Kołodziejczak (pisarz, publicysta)

Data emisji: 21.03.2018

Godzina emisji: 18.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oramus: pomysłom na powieść zakładałem teczki

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 11:00
- Zbierałem tam materiały związane z danym pomysłem, moje notatki, szkice scen, dialogów. Gdy teczka robiła się gruba, zabierałem się do pisania - mówił w Dwójce o swojej metodzie twórczej autor cenionych powieści i opowiadań fantastycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fantastyczne wspomnienia Macieja Parowskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 19:00
W audycji rozmawialiśmy o książce "Kukułka na koniu trojańskim", w której Maciej Parowski omawia kilkadziesiąt lat polskiej fantastyki, jej przemiany, poszukiwania i spory.
rozwiń zwiń