"Gatunek fantastyki skolonizował kulturę popularną"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 12:25
- Młode pokolenie żyje w świecie, w których fantastyka jest immanentną częścią ich opowieści - podkreślał Tomasz Kołodziejczak w Dwójkowej dyskusji o aktualnym statusie polskich twórców fantastyki.
Audio
  • Czy fantastyka wychodzi z cienia? Posłuchaj dyskusji (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Tithi Luadthong

Cyber punk 1200.jpg
"Nie ma cyberpunka bez deszczu"

W Warszawie po raz trzeci odbyły się (17-18.03) Targi Fantastyczne - jedyne tego rodzaju wydarzenie w Polsce, które powstało z myślą o pokazaniu fantastyki w szerszym (pop)kulturowym kontekście. Czy polska fantastyka to jednak nadal "twórczość niszowa", "literatura kategorii B"?

- Fantastyka jest normalnym, ważnym segmentem rynku wydawniczego, z całą grupą twórców, którzy są po prostu bestsellerowymi autorami - przypominał Tomasz Kołodziejczak. - Nasz gatunek wypełzł do kultury masowej, kultury popularnej, i skolonizował go.

Z czego wynika zatem dystans części środowiska akademickiego wobec tej literatury: z nieznajomości przedmiotu czy ze świadomego zamykania się na te teksty? Czy podział wartościujący prozę gatunkową ("niska"-"wysoka") nie jest już (dawno) anachronizmem? Goście audycji przywoływali również lata 90., w których to Polacy zaczęli "latać w kosmos, budować stacje kosmiczne", a do Polski zaczęły "przychodzić czarownice i robić różne awantury".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Jakub Kukla

Goście: Aneta Jadowska (pisarka, doktor nauk humanistycznych), Jarosław Grzędowicz (pisarz, publicysta), Tomasz Kołodziejczak (pisarz, publicysta)

Data emisji: 21.03.2018

Godzina emisji: 18.00

Czytaj także

Oramus: pomysłom na powieść zakładałem teczki

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 11:00
- Zbierałem tam materiały związane z danym pomysłem, moje notatki, szkice scen, dialogów. Gdy teczka robiła się gruba, zabierałem się do pisania - mówił w Dwójce o swojej metodzie twórczej autor cenionych powieści i opowiadań fantastycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fantastyczne wspomnienia Macieja Parowskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 19:00
W audycji rozmawialiśmy o książce "Kukułka na koniu trojańskim", w której Maciej Parowski omawia kilkadziesiąt lat polskiej fantastyki, jej przemiany, poszukiwania i spory.
rozwiń zwiń