"Rozliczanie oficerów za klęskę wrześniową było nagonką"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 17:24
- Istniała specjalna komisja badająca przyczyny klęski wrześniowej. Składane przed nią zeznania oficerów i podoficerów posłużyły do oskarżenia dowódców, którzy przedostali się na Zachód o złe dowodzenie – mówił prof. Zbigniew Wawer.
Audio
  • Z Małgorzatą Szejnert na "Wyspie Węży" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki Małgorzaty Szejnert Wyspa Węży, Wyd. Znak
Okładka książki Małgorzaty Szejnert "Wyspa Węży", Wyd. ZnakFoto: mat. prom.

szejnert polesie 1200.jpg
Polesie Małgorzaty Szejnert po białorusku

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy ze znakomitą reporterką, której najnowsza książka "Wyspa Węży" opowiada o pewnym kłopotliwym epizodzie z czasów II wojny światowej.

Zwykliśmy wyobrażać sobie, że Polacy w czasie kryzysu potrafią stworzyć prawdziwą wspólnotę. To wydarzenie z okresu II wojny światowej przeczy jednak tej tezie. Rząd gen. Sikorskiego postanowił bowiem wyłączyć z działań wojennych sanacyjnych oficerów, których skierowano do obozów na szkockiej wyspie Bute.

- Gen. Władysław Sikorski był dość aktywny w organizacji tego obozu. Rozliczenie piłsudczyków, obciążanie ich winą za klęskę wrześniową było jednak bardzo tendencyjne. Tym bardziej, że nie brano pod uwagę roli, jaką w tej klęsce odegrała agresja sowiecka - przekonywała w audycji Małgorzata Szejnert.

Odwet, czy pragmatyzm? Czy po klęsce wrześniowej w Wojsku Polskim przeprowadzono czystkę? Czym była organizacja "Honor i Ojczyzna"? Jaki cel stawiali sobie jej członkowie? Dlaczego oficerów skazanych na odosobnienie zesłano na wyspę i jak znosili to upokorzenie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: Małgorzata Szejnert (dziennikarką, autorką wydanej właśnie książki "Wyspa Węży")  oraz prof. Zbigniew Wawer (historyk specjalizujący się w dziedzinie historii Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w okresie II wojny światowej)

Data emisji: 28.03.2018

Godzina emisji: 18.00

mko

Czytaj także

Usypać góry. Historie z Polesia

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2015 19:00
To wciągająca opowieść o krainie, w której żyli obok siebie Polacy, Litwini, Białorusini i Żydzi. Ale też „tutejsi” – Poleszucy, dla których ojczyzna to nie historia czy polityka, ale miejsce człowieka w kosmosie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kąkolewski przełamywał drętwotę prasy PRL"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 11:00
- Zazdrościłam mu pomysłów. On patrzył na rzeczywistośc przez drobne ogłoszenia prasowe. To była nowość - wspominała w Dwójce wybitnego reportażystę Małgorzata Szejnert.
rozwiń zwiń