REKLAMA

"Disco polo opowiada o Polsce, o której chętnie zapominamy"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 19:00
- Przy uważniejszym słuchaniu tych piosenek przebija z nich opowieść o miejscach i wydarzeniach, do których nie docierają zwykle kamery i dziennikarze - opowiadał prof. Marcin Napiórkowski o wizji świata zapisanej w utworach z gatunku disco polo.
Audio
  • Co renesans disco polo mówi o współczesnych Polakach? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/lassedesignen

popularna1200.jpg
Ile jest kultury w kulturze popularnej?

Z jednej strony, jak przypominano w audycji, muzyka disco polo ma bardzo pozytywny przekaz. - Jednak na poziomie głębszym to już nie jest taki fajny świat. To jest bardzo realistyczne odzwierciedlenie rzeczywistości - mówił prof. Marcin Napiórkowski, który przeprowadził analizę tekstów piosenek disco polo.

- W ramach nurtów disco polo jest bardzo dużo subnurtów, na przykład disco polo samochodowe – tłumaczył gość Dwójki. W ramach tego subnurtu powstają piosenki o wielu markach samochodów. - Ale większość opowiada o samochodach rozklekotanych, ledwo się trzymających drogi, sprowadzonych z Niemiec. To bardzo wierna topografia pewnego świata, o którym często nie chcemy słyszeć - przekonywał prof. Marcin Napiórkowski.

Jakie są składowe "świata szczęśliwego" według disco polo? Co o dzisiejszych Polakach i Polsce mówi ta muzyka? I w jakim sensie wokół tej muzyki tworzy się dziś wspólnota odbiorców, która "nie daje się już zawstydzać"?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Goście: prof. Marcin Napiórkowski (semiotyk kultury), dr hab. Jacek Wasilewski (medioznawca)

Data emisji: 26.04.2018

Godzina emisji: 18.00

jp/kk

Czytaj także

Disco polo, czyli przaśny amerykański sen

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 15:00
– W tej branży działy się przedziwne rzeczy, a historie spektakularnych karier starczyłyby na niejeden film – mówił Maciej Bochniak, reżyser obrazu "Disco polo".
rozwiń zwiń