X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Disco polo opowiada o Polsce, o której chętnie zapominamy"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 19:00
- Przy uważniejszym słuchaniu tych piosenek przebija z nich opowieść o miejscach i wydarzeniach, do których nie docierają zwykle kamery i dziennikarze - opowiadał prof. Marcin Napiórkowski o wizji świata zapisanej w utworach z gatunku disco polo.
Audio
  • Co renesans disco polo mówi o współczesnych Polakach? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/lassedesignen

popularna1200.jpg
Ile jest kultury w kulturze popularnej?

Z jednej strony, jak przypominano w audycji, muzyka disco polo ma bardzo pozytywny przekaz. - Jednak na poziomie głębszym to już nie jest taki fajny świat. To jest bardzo realistyczne odzwierciedlenie rzeczywistości - mówił prof. Marcin Napiórkowski, który przeprowadził analizę tekstów piosenek disco polo.

- W ramach nurtów disco polo jest bardzo dużo subnurtów, na przykład disco polo samochodowe – tłumaczył gość Dwójki. W ramach tego subnurtu powstają piosenki o wielu markach samochodów. - Ale większość opowiada o samochodach rozklekotanych, ledwo się trzymających drogi, sprowadzonych z Niemiec. To bardzo wierna topografia pewnego świata, o którym często nie chcemy słyszeć - przekonywał prof. Marcin Napiórkowski.

Jakie są składowe "świata szczęśliwego" według disco polo? Co o dzisiejszych Polakach i Polsce mówi ta muzyka? I w jakim sensie wokół tej muzyki tworzy się dziś wspólnota odbiorców, która "nie daje się już zawstydzać"?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Goście: prof. Marcin Napiórkowski (semiotyk kultury), dr hab. Jacek Wasilewski (medioznawca)

Data emisji: 26.04.2018

Godzina emisji: 18.00

jp/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Disco polo, czyli przaśny amerykański sen

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 15:00
– W tej branży działy się przedziwne rzeczy, a historie spektakularnych karier starczyłyby na niejeden film – mówił Maciej Bochniak, reżyser obrazu "Disco polo".
rozwiń zwiń