Co przynosi "Niespodzianka"? Ruszył cykl "Polski w Dwójce"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 19:00
- Ten dramat stanowi przełomowy moment w twórczości Karola Huberta Rostworowskiego - przypominała prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, opowiadając o "Niespodziance", która zainicjowała cykl "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia".
Audio
  • Co przyniesie "Niespodzianka"? Rusza cykl "Polski w Dwójce" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Przedstawienie Niespodzianka Karola Huberta Rostworowskiego w Teatrze Polskim w Poznaniu, 1938 r. Na zdj. Wiktor Domański, Katarzyna Żbikowska, Halina Galińska
Przedstawienie "Niespodzianka" Karola Huberta Rostworowskiego w Teatrze Polskim w Poznaniu, 1938 r. Na zdj. Wiktor Domański, Katarzyna Żbikowska, Halina GalińskaFoto: zbiór Narodowego Archiwum Cyfrowego.

andrzej seweryn  1200_.jpg
"Polski w Dwójce". Andrzej Seweryn o wspólnym cyklu Polskiego Radia i Teatru Polskiego

W jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania niepodległości Polski Program 2 Polskiego Radia wraz z Teatrem Polskiego Radia nawiązał współpracę z Teatrem Polskim w Warszawie. Na antenie Dwójki i na scenie teatru zaprezentowane zostaną najważniejsze polskie dramaty powstałe po 1918 roku.

Rozpoczęliśmy 27 maja spektaklem "Niespodzianka" według dramatu Karola Huberta Rostworowskiego z 1929 roku w reżyserii Igora Gorzkowskiego. W rolach głównych w usłyszymy i zobaczymy Grażynę Barszczewską, Jerzego Schejbala, Martę Kurzak oraz Maksymiliana Rogackiego.

Dramaty stulecia na antenie Dwójki>>>

- Rostworowskiego uważano w dwudziestoleciu międzywojennym za następcę Wyspiańskiego - podkreślała prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska. - Mówiąc o tej epoce, myślimy o Witkacym, o Szaniawskim, ale zapominamy, że obowiązywała wówczas inna hierarchia literacka.

Po takich dramatach jak "Judasz z Kariothu", "Kajus Cezar Kaligula" czy "Antychryst" Karol Hubert Rostworowski napisał "Niespodziankę". - Była ona także dla ówczesnych entuzjastów jego twórczości... niespodzianką. Był to dramat utrzymany w nieco innej konwencji niż ta, do której przyzwyczaił swoich widzów i czytelników – mówił dr Jacek Kopciński.

Na czym polegało nowatorstwo "Niespodzianki" i o czym opowiada ta sztuka? Między innymi o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska (historyk teatru), dr Jacek Kopciński (dramatolog i krytyk teatralny)

Data emisji: 25.05.2018

Godzina emisji: 18.00

Czytaj także

"Polski w Dwójce". Po "Niespodziance", przed Witkacym

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 08:00
Spektakl "Niespodzianka" K. H. Rostworowskiego na scenie Teatru Polskiego w Warszawie zainaugurował cykl "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia". Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo tego wydarzenia oraz - na kolejne dramaty!
rozwiń zwiń