"Polski w Dwójce". Andrzej Seweryn o wspólnym cyklu Polskiego Radia i Teatru Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 15:43
- Wydało się nam, że warto z okazji stulecia niepodległości po prostu przeczytać kilka tekstów, które są rzadko prezentowane – mówił Andrzej Seweryn o cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia".
Audio
  • Andrzej Seweryn o wspólnym cyklu Polskiego Radia i Teatru Polskiego (Wolna sobota/Dwójka)
Andrzej Seweryn
Andrzej SewerynFoto: Grzegorz Śledź/PR2

polski w dwójce 1200.jpg
Dramaty stulecia na antenie Dwójki

W jubileuszowym roku 100-lecia Niepodległości Polski Program 2 Polskiego Radia wraz z Teatrem Polskiego Radia nawiązuje współpracę z Teatrem Polskim w Warszawie. Na antenie Dwójki i na scenie teatru zaprezentowanych zostanie 10 polskich dramatów powstałych po 1918 roku. - Mogę tylko najserdeczniej podziękować pani dyrektor Małaszko, kierownictwu Dwójki i pracownikom za to, ze możemy to robić razem - podkreślał Andrzej Seweryn, przybliżając kolejne tytuły, które pojawią się w cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia".

W rozmowie nie zabrakło również opowieści o najnowszej produkcji Teatru Polskiego w Warszawie: "Królu" na podstawie powieści Szczepana Twardocha ("to przedstawienie wynika z troski o polski świat") czy o współpracy z reżyserką tego spektaklu Moniką Strzępką ("kiedy na próbach mówi do nas, aktorów, o znaczeniu słowa w teatrze, mówi tak jak moi profesorowie w latach 60.). Andrzej Seweryn opowiadał także o różnych płaszczyznach teatralnego dialogu (widza z tekstem, z aktorem, widza z widzem) oraz o samym teatrze radiowym.

***

Tytuł audycji: Wolna sobota

Prowadzi: Jerzy Kisielewski 

Gość: Andrzej Seweryn (aktor, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie)

Data emisji: 19.05.2018

Godzina emisji: 16.00

pg/mko

Czytaj także

Anna Dymna: bez nowych spektakli nasz teatr umrze

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 19:00
- Nasze życie ma sens, bo ciągle jeszcze gramy spektakle, które powstały za dyrekcji Jana Klaty. Ale wiemy, że jeśli nie będzie nowych przedstawień, to Stary Teatr zginie – mówiła w Dwójce wybitna aktorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Braciak. Z technikum rolnictwa na teatralne sceny

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 19:45
- Przyszedłem kiedyś na spawalnię i zapomniałem beretu. Instruktor dał mi perukę afro i musiałem w niej pracować osiem godzin - wspominał Jacek Braciak czasy, gdy był uczniem Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Strzelcach Krajeńskich.
rozwiń zwiń