X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co przynosi "Niespodzianka"? Ruszył cykl "Polski w Dwójce"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 19:00
- Ten dramat stanowi przełomowy moment w twórczości Karola Huberta Rostworowskiego - przypominała prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, opowiadając o "Niespodziance", która zainicjowała cykl "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia".
Audio
  • Co przyniesie "Niespodzianka"? Rusza cykl "Polski w Dwójce" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Przedstawienie Niespodzianka Karola Huberta Rostworowskiego w Teatrze Polskim w Poznaniu, 1938 r. Na zdj. Wiktor Domański, Katarzyna Żbikowska, Halina Galińska
Przedstawienie "Niespodzianka" Karola Huberta Rostworowskiego w Teatrze Polskim w Poznaniu, 1938 r. Na zdj. Wiktor Domański, Katarzyna Żbikowska, Halina GalińskaFoto: zbiór Narodowego Archiwum Cyfrowego.

andrzej seweryn  1200_.jpg
"Polski w Dwójce". Andrzej Seweryn o wspólnym cyklu Polskiego Radia i Teatru Polskiego

W jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania niepodległości Polski Program 2 Polskiego Radia wraz z Teatrem Polskiego Radia nawiązał współpracę z Teatrem Polskim w Warszawie. Na antenie Dwójki i na scenie teatru zaprezentowane zostaną najważniejsze polskie dramaty powstałe po 1918 roku.

Rozpoczęliśmy 27 maja spektaklem "Niespodzianka" według dramatu Karola Huberta Rostworowskiego z 1929 roku w reżyserii Igora Gorzkowskiego. W rolach głównych w usłyszymy i zobaczymy Grażynę Barszczewską, Jerzego Schejbala, Martę Kurzak oraz Maksymiliana Rogackiego.

Dramaty stulecia na antenie Dwójki>>>

- Rostworowskiego uważano w dwudziestoleciu międzywojennym za następcę Wyspiańskiego - podkreślała prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska. - Mówiąc o tej epoce, myślimy o Witkacym, o Szaniawskim, ale zapominamy, że obowiązywała wówczas inna hierarchia literacka.

Po takich dramatach jak "Judasz z Kariothu", "Kajus Cezar Kaligula" czy "Antychryst" Karol Hubert Rostworowski napisał "Niespodziankę". - Była ona także dla ówczesnych entuzjastów jego twórczości... niespodzianką. Był to dramat utrzymany w nieco innej konwencji niż ta, do której przyzwyczaił swoich widzów i czytelników – mówił dr Jacek Kopciński.

Na czym polegało nowatorstwo "Niespodzianki" i o czym opowiada ta sztuka? Między innymi o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska (historyk teatru), dr Jacek Kopciński (dramatolog i krytyk teatralny)

Data emisji: 25.05.2018

Godzina emisji: 18.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Polski w Dwójce". Po "Niespodziance", przed Witkacym

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 08:00
Spektakl "Niespodzianka" K. H. Rostworowskiego na scenie Teatru Polskiego w Warszawie zainaugurował cykl "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia". Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo tego wydarzenia oraz - na kolejne dramaty!
rozwiń zwiń