"Większość Kolumbijczyków wstydzi się za Escobara"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 19:00
- Trudno jest uznać go za bohatera narodowego w Kolumbii. Spotkałem się z wypowiedziami Kolumbijczyków, którzy uznawali go za kogoś takiego jak Hitler - mówił w Dwójce Maciej Wesołowski, podróżnik i dziennikarz National Geographic.
Audio
  • Ikony popkultury z Ameryki Południowej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Pablo Escobar
Pablo EscobarFoto: PAP/Newscom

czarna pantera 1200.jpg
"Czarna pantera" i baśń o afrykańskiej dumie

W audycji "O wszystkim z kulturą" dyskutowaliśmy o ikonach popkultury z Ameryki Południowej. Jedną z postaci, które w ostatnim czasie zdobyły ogólnoświatowy rozgłos, jest postać szefa kartelu narkotykowego Pablo Escobara. Do polskich kin wszedł właśnie film "Kochając Pabla, nienawidząc Escobara", wcześniej olbrzymie zainteresowanie tą mroczną osobą wywołał serial "Narcos".

Podróżnik Maciej Wesołowski przekonywał w Dwójce, że w samej Kolumbii niewiele osób traktuje Escobara jak bohatera. - Na pewno za kogoś takiego uchodzi w jednej dzielnic Medellin, którą sam ufundował. Z jego pieniędzy wybudowano tam domy dla bezdomnych i dziś traktowany jest tam jak święty. Większość Kolumbiczyków się go jednak wstydzi.

O wiele większą popkulturową estymą gangsterzy cieszą się w Meksyku, o czym opowiadał tłumacz Tomasz Pindel: - Gangi wypełniły miejsce pozostawione przez państwo i w cyniczny sposób wykorzystują tę lukę, przekonując do siebie część populacji. Ludziom udziela się fascynacja silnymi, którzy mają władzę. Do bandyckiego stylu życia nawiązują tam niektóre reklamy.

W audycji rozmawialiśmy o mechanizmach tworzenia popkulturowych idoli w Ameryce Południowej i postaciach z tej części świata, których historia jest gotowym scenariuszem na film.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Gość: Tomasz Pindel (tłumacz), Maciej Wesołowski (podróżnik i dziennikarz National Geographic)

Data emisji: 25.06.2018

Godzina emisji: 17.30

bch/mg

Czytaj także

"Komiks Ameryki Łacińskiej to polityka, przemoc i seks"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 07:55
- Południowoamerykańskie komiksy bywają brutalne, jak ich pobratymcy z USA, ale w przeciwieństwie do nich pokazują seks. Amerykanie tego nie robią, bo są hipokrytami - mówił w Dwójce Bartłomiej Rabij.
rozwiń zwiń