"Komiks Ameryki Łacińskiej to polityka, przemoc i seks"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 07:55
- Południowoamerykańskie komiksy bywają brutalne, jak ich pobratymcy z USA, ale w przeciwieństwie do nich pokazują seks. Amerykanie tego nie robią, bo są hipokrytami - mówił w Dwójce Bartłomiej Rabij.
Audio
  • Ameryka Łacińska w komiksie (Na dachu świata/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: soel84/pixabay.com

najwazniejszy-mecz-kremla1200.jpg
Łapówki i "personalne kontakty", czyli jak się zdobywa mundial

Amerykę Łacińską znamy z literatury. To magiczny i delikatny świat Pablo Nerudy i Gabriela Garcii Marqueza. Przemoc i bieda to obraz, który wyłania się z opowieści dziennikarzy o tym miejscu. A jaką Amerykę Łacińską rysują twórcy latynoamerykańskich komiksów? W audycji z cyklu "Na dachu świata" rozmawialiśmy o komiksach z Brazylii i Argentyny.

- I jedne, i drugie wyrosły z karykatury i historyjek gazetowych. Ich dzieje przeplatają się z historią polityczną kontynentu, a ta jest nierzadko dramatyczna. Bardzo popularnym nurtem są też komiksowe adaptacje klasyków latynoamerykańskiej i światowej literatury. Niewiele zaś w nich tzw. super bohaterszczyzny charakterystycznej dla komiksów produkowanych w Stanach Zjednoczonych. Ona jest w Ameryce Południowej przedmiotem nieustających kpin - przekonywał Bartłomiej Rabij.

Kim jest argentyński Kuka i czy ma super moce? W jakim kierunku zmierzają brazylijscy wydawcy komiksów? Jakie miejsce zajmują w południowoamerykańskich historiach obrazkowych bieda, rasizm i kontrasty społeczne? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Na dachu świata

Prowadzą: Michał Żakowski i Agata Kasprolewicz

Gość: Bartłomiej Rabij (dziennikarz)

Data emisji: 27.05.2018

Godzina emisji: 15.00

mko/pg

Czytaj także

"Na wschód od zachodu". Wojciech Jagielski: to nie jest książka o hipisach

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 13:54
- Nie myślałem o żadnej antologii hipisowskiej. Natomiast to hipisi byli tymi, którzy jako pierwsi masowo ruszyli na Wschód, w dodatku nie w poszukiwaniu zarobku czy przygody, tylko czegoś szczególnego - mówił w Dwójce Wojciech Jagielski, autor książki "Na wschód od zachodu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łapówki i "personalne kontakty", czyli jak się zdobywa mundial

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2018 12:45
Za miesiąc mistrzostwa świata w piłce nożnej w Rosji. Ile ta impreza ma tak naprawdę wspólnego ze sportem, a ile z biznesem i polityką? O tym mówili w Dwójce autorzy książki "Najważniejszy mecz Kremla".
rozwiń zwiń