Juliette Binoche w "Isabelle i mężczyźni", czyli esencja francuskości

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2018 18:00
- Rola w tym filmie jest nieco przedwczesnym podsumowaniem wcieleń aktorki. To próba połączenia ról, które zagrała w kinie artystycznym i komercyjnym. Juliette Binoche w filmie Claire Denis dała prawdziwy popis swoich możliwości – mówił w Dwójce Tomasz Jopkiewicz.
Audio
  • Powroty i ucieczki Juliette Binoche (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Juliette Binoche
Juliette BinocheFoto: PAP/DPA/Maurizio Gambarini

Tomasz Kot 2 1200.jpg
Tomasz Kot: poznałem zachodni styl pracy nad filmem

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o wybitnej postaci filmu francuskiego, która stworzyła świetną kreację aktorską w świętującym właśnie sukces na ekranach naszych kin obrazie "Isabelle i mężczyźni".

- Juliette Binoche postrzegana jest głównie jako aktorka dramatyczna związana z kinem artystycznym, nie mniej jednak wszechstronna, umiejętnie łącząca sprzeczności i potrafiąca przez lata przyciągać uwagę widzów. Jest jedną z ikon kina francuskiego wbrew nie zawsze sprzyjającym okolicznościom artystycznym - przekonywał Tomasz Jopkiewicz zwracając uwagę, ze Binoche to jedna z tych postaci francuskiej kultury, z którymi Francuzi szczególnie się utożsamiają.

Co trzeba zrobić, by stać się symbolem francuskości i ulubieńcem publiczności nad Sekwaną? Jakie mechanizmy rządziły tym zjawiskiem przed laty, a czym kinomani kierują się dzisiaj? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Grażyna Arata i Tomasz Jopkiewicz (krytycy filmowi)  oraz Stefan Włodarczyk (promotor kultury francuskiej w Polsce)

Data emisji: 6.07.2018

Godzina emisji: 17.30

mko/bch

Czytaj także

Jeanne Moreau. Opowieść o gwieździe kina

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 18:50
Zmarłą 31 lipca wybitną francuską aktorkę, wielką damę francuskiego kina filmoznawca prof. Tadeusz Lubelski wspominał w pierwszej audycji z cyklu "Rozmowy o kinie".
rozwiń zwiń