Decyzje autopilota, czyli dylematy moralne sztucznej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 18:00
- Powinniśmy ostrożnie myśleć na temat rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji - mówił w Dwójce prof. Paweł Łuków.
Audio
  • Dylematy moralne sztucznej inteligencji (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Chombosan/Shutterstock.com

W ostatnim czasie sporo się mówi i pisze o samochodach z autopilotem. Poza aspektami technicznymi podnoszone są również problemy etyczne: jakiego wyboru ma dokonać komputer pokładowy w sytuacji, gdy wypadek jest nieunikniony i na przykład trzeba wybrać pomiędzy ryzykiem potrącenia albo matki z dzieckiem, albo osoby niepełnosprawnej? Czy programiści mają prawo do pisania takich algorytmów? Jeśli tak, to czym powinni się kierować - rozstrzygnięciami etyków, prawem, badaniami socjologicznymi?

- Parametry, które miałyby decydować o tym, czy dana ludzka decyzja jest trafna czy nie, są niesłuchanie złożone - przypominał prof. Paweł Łuków. Jak zauważył, spora część naszych decyzji ma charakter "niekoniecznie jawny dla nas samych". Mają one również charakter "projektowania nowych scenariuszy", nie zaś odtwórczy.

Czy tę kreatywność można w jakiś sposób zaimplementować do maszyn? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: prof. Paweł Łuków (z Zakładu Etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Jarosław Arabas (z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Instytutu Informatyki Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 20.11.2018

Godzina emisji: 17.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Robot pomoże, ale nie pocieszy". Wyzwania nauki

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 19:10
- W Japonii buduje się roboty wykorzystywane do opieki nad starszymi ludźmi. Choć maszyny te naśladują empatię, to w rzeczywistość stanowią coś w rodzaju wioski potiomkinowskiej. Naśladują mimikę i zachowania typowe dla empatii, ale nie ma w tym żadnej głębi - zauważył dr hab. Marcin Miłkowski, opowiadając o pracach nad sztuczną inteligencją.
rozwiń zwiń