Ennio Morricone - artysta ceniony, ale niespełniony?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 10:00
- Jego rozgoryczenie może wynikać z tego, że choć ludzie kochają jego muzykę, to jest pomijany przez tych, którzy przyznają nagrody - mówił w Dwójce o włoskim kompozytorze Tomasz Raczek.
Audio
  • Rozmowa o Ennio Morricone (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Ennio Morricone
Ennio MorriconeFoto: Shutterstock/yakub88

Punktem wyjścia audycji o jednym z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej była książka "Ennio Morricone. Moje życie, moja muzyka". To wywiad - rzeka, który z artystą przeprowadził Alessandro De Rosa. Treść tej publikacji zaskoczyła dziennikarza Jedynki Pawła Sztompke: - Mimo że Morricone to jeden z najbardziej spełnionych kompozytorów kina, to w części wywiadu zastanawia się, ile on tych nagród dostał, dlaczego za to, a nie za tamto. Wydało mi się to dość małostkowe.

Tomasz Raczek podkreślił, że Ennio Morricone myśli o sobie przede wszystkim jako o kompozytorze, któremu kariera filmowa wyszła trochę przypadkiem: - Jego tak naprawdę fascynuje muzyka doskonała, niepotrzebująca fabuły ani obrazu, muzyka abstrakcyjna.

Goście audycji zwrócili uwagę, że mimo olbrzymiej popularności tematów filmowych Ennia Morricone, dostał Oscara dopiero za ścieżkę dźwiękową do "Nienawistnej ósemki" Quentina Tarantino. Paweł Sztompke wyjaśnił, dlaczego uważa Włocha za kompozytora przynależnego do XIX wieku, a Tomasz Raczek opowiadał o swoim spotkaniu w domu Morricone i zdradził, jakich pytań nie należy zadawać temu artyście.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Hawryluk

Goście: Tomasz Raczek (krytyk filmowy), Paweł Sztompke (dziennikarz Jedynki)

Data emisji: 19.11.2018

Godzina emisji: 17.30

bch/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ennio Morricone i "Malena" na upały

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2015 18:00
Środek lata, wakacje, upał, powietrze stoi w miejscu i tylko żar się leje z nieba. W taką pogodę my wybieramy się do Włoch, by pomówić o współpracy Giuseppe Tornatore i Ennio Morricone.
rozwiń zwiń