O sile postaci Józefa z dramatu Mikołaja Reja

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 18:00
Gościem audycji był Jarosław Gajewski - aktor teatralny i filmowy, profesor sztuk teatralnych, profesor warszawskiej Akademii Teatralnej i jej wieloletni prorektor.
Audio
  • Z prof. Jarosławem Gajewskim rozmawia Jakub Kukla (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Jarosław Gajewski
Jarosław Gajewski Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Postać Józefa, ukochanego syna Jakuba i Racheli, była w piśmiennictwie XVI wieku bardzo popularna. Z biblijnej historii czerpał także Mikołaj Rej, przedstawiając wydarzenia z Księgi Rodzaju w dramacie "Żywot Józefa z pokolenia żydowskiego, syna Jakubowego, rozdzielony w rozmowach person, który w sobie wiele cnót i obyczajów zamyka".

Dramat Reja wydany został w Krakowie w roku 1545. Prawie 500 lat później po tekst ojca polskiego dramatu sięgnął znakomity teoretyk i praktyk teatru profesor Jarosław Gajewski. Rozmawialiśmy z nim w audycji o sile postaci Józefa i znaczeniu tekstu Mikołaja Reja.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jakub Kukla

Data emisji: 23.11.2018

Godzina emisji: 17.30

pg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mikołaj Rej. Człowiek renesansu, ulubieniec szlachty

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 05:50
Pisał po polsku, bo łaciny nie lubił, nie uznawał i również nie bardzo umiał. Z wyznania kalwin. Z wykształcenia - utalentowany samouk. Wybitny pisarz epoki odrodzenia. Lubił się przedstawiać jako prosty szlachcic. Urodził się 515 lat temu.
rozwiń zwiń