Boże Narodzenie. Polskie święta nieodmiennie rodzinne

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 09:00
- Jesteśmy oczywiście bardzo zróżnicowani, ale przede wszystkim bardzo rodzinni. Nawet jeśli nie wszyscy Polacy przeżywają święta tradycyjnie, to jednak najczęściej spędzają je w gronie najbliższych - mówiła w Dwójce prof. Zuzanna Grębecka.
Audio
  • Jak dziś świętujemy Boże Narodzenie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay.com

Gościem audycji była antropolożka z Instytutu Kultury Polskiej UW, z którą rozmawialiśmy o polskim świętowaniu. Zastanawialiśmy się nad tym, jak współcześnie zmienia się sposób obchodzenia Bożego Narodzenia i na czym polegają te zmiany.

- Rodzinne przesłanie Bożego Narodzenia płynie ze wspomnienia stajenki, rodziny, dzieciątka. To obrazy pełne ciepłej, rodzinnej miłości, a kolędy i pastorałki, choć nie przez wszystkich śpiewane, snują dla wszyskich zrozumiałą, bardzo intymną opowieść - powiedziała prof. Zuzanna Grębecka.

Jeśli nie tylko osoby wierzące świętują okres Bożego Narodzenia wspólnie z rodziną, to co je do tego skłania? Czy tylko tradycja sprawia, że nie trzeba wierzyć w narodziny Chrystusa, by mieć w domu choinkę i obdarowywać się prezentami? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Gość: prof. Zuzanna Grębecka (Instytutu Kultury Polskiej UW)

Data emisji: 20.12.2018

Godzina emisji: 17.30

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolędy Europejskiej Christianitas. Boże Narodzenie z dala od świątecznych jarmarków

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 10:44
Najnowsza płyta Męskiego Zespołu Śpiewaczego - Schola Gregoriana Sancti Casimiri pt. "Kolędy Europejskiej Christianitas" przedstawia utwory związane z okresem Bożego Narodzenia, pochodzące z najstarszych źródeł średniowiecznej europejskiej cywilizacji. - To muzyka, która od wieków budowała duchowość katolików - mówi Mariusz Perkowski, kierownik artystyczny projektu i prezes fundacji Pro Anima. 
rozwiń zwiń