REKLAMA

Aga Zaryan: edukację muzyczną zaczęłam w wieku 17 lat

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 20:07
- Nie byłam w ogóle w szkole muzycznej I stopnia. Zdałam dopiero do szkoły muzycznej II stopnia, gdy sama się do niej przygotowałam i zapisałam na egzamin - mówiła w Dwójce jedna z najważniejszych wokalistek jazzowych w Polsce.
Audio
  • Aga Zaryan o swojej muzycznej drodze, początkach kariery, współpracy z innymi muzykami i najnowszej płycie "High&Low" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Aga Zaryan
Aga ZaryanFoto: Bartłomiej Zborowski/PAP

jopek maria marsalis branford_5279.jpg
Anna Maria Jopek: wszystko zaczęło się od "Mazowsza"

Aga Zaryan jest córką wybitnego klasycznego pianisty Pawła Skrzypka. Jak sama jednak podkreśla, ojciec nigdy nie miał wpływu na jej drogę muzyczną. - Tata miał 22 lata, gdy się urodziłam. Był skupiony na swojej karierze. Brał udział w Konkursie Chopinowskim, ale też w wielu innych konkursach. Później był na podyplomowych studiach u profesora Baksta, mieszkaliśmy przez kilka lat w Anglii. Tak naprawdę był młodym artystą, bardzo egocentrycznym, skupionym na sobie, a nie na swojej małej córeczce, która podobno od rana do wieczora śpiewała - tłumaczyła artystka. 

Jednocześnie przyznaje ona, że dzięki ojcu w domu znajdowała się bogata kolekcja płyt muzyki rozrywkowej. - Miał całą dyskografię Led Zeppelin, miał Jimmiego Hendrixa i najlepsze płyty Steviego Wondera. Jazzu może było niewiele, ale miał m.in. "Sketches of Spain" Milesa Davisa czy piękną płytę Bena Webstera i Arta Tatuma. W pewnym sensie więc to, że śpiewam, zawdzięczam tacie i mamie, którzy słuchali całej masy dobrej rozrywki z różnych nurtów, od rocka poprzez reggae, soul i funk - wspominała Aga Zaryan.

Kto był pierwszą fascynacją muzyczną wokalistki? Co zawdzięcza ona Ewie Bem? W jakiej szkole pracowała? Z kim połączyła ją muzyczna miłość od pierwszego wejrzenia? Czy najnowsza płyta Agi Zaryan - "High&Low" - to zerwanie przez artystkę z nurtem jazzu środka? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Andrzej Zieliński

Gość: Aga Zaryan (wokalistka)

Data emisji: 4.01.2019

Godzina emisji: 17.30

pg/mk

Czytaj także

Aga Zaryan, serce jazzmana i rozmowy przy stole

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 10:50
- Wierzę, że muzyk śpiewa poprzez pryzmat swojego doświadczenia życiowego. Sprawnych technicznie instrumentalistów i utalentowanych wokalistów jest wielu, ale liczy się to, czy mają otwarte serce – powiedziała słynna wokalistka jazzowa.
rozwiń zwiń