Tomasz Herbich: mesjanizm wciąż będzie w polskiej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 17:36
- Mesjanizmy są w naszej tradycji mocno ugruntowane, a zarazem dostarczają odpowiedzi na pewne bardzo istotne pytanie - mówił Tomasz Herbich o żywotności dobrze znanej z historii idei polskiego mesjanizmu.
Audio
  • Wokół polskiego mesjanizmu (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il.Foto: Shutterstock/Rawpixel.com

- Zasadnicze pytanie o mesjanizm bowiem brzmi: jakie są motywacje, które stoją za myśleniem określającym rolę narodów w dziejach - tłumaczył gość Dwójki. Jak podkreślał Tomasz Herbich, odradzanie się mesjanizmu jest związane właśnie z tym, że idea ta pozwala na ujmowanie społecznej aktywności w kontekście religijnym.

Jakie są różne sposoby rozumienia - tak w kontekście 1. poł. XIX w., jak i czasów współczesnych – filozofii mesjanistycznej? Na ile mesjanizm jest ideą, która pozwala radzić sobie ze zbiorowym cierpieniem, a na ile "pozytywnym projektem przebudowy świata". Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Goście: Jarema Piekutowski (socjolog, publicysta), Tomasz Herbich (sekretarz redakcji "Teologii Politycznej")

Data emisji: 10.01.2019

Godzina emisji: 17.30

jp/pj

Czytaj także

Dusza polska. Resentyment i rzeczywistość zastępcza

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 14:50
- Zdziwiło mnie to, że prawie trzydzieści lat po upadku komunizmu zdarza się, że na patriotycznych demonstracjach ludzie krzyczą "precz z komuną". Co się dzieje w ich umysłach? Kluczem do zrozumienia może być pojęcie resentymentu – mówił w Dwójce Jan Tokarski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Media społecznościowe, techno ewolucja i utopia równości

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 18:00
- Eksperci zaczęli ostrzegać przed mediami społecznościowymi, bo okazało się, że zainicjowane pod ich wpływem przełomy polityczne nie wyzwalają ludzi. Media te wprowadzają w groźny błąd głosząc wizję świata pozbawionego hierarchii - mówił w Dwójce prof. Andrzej Zybertowicz.
rozwiń zwiń