X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wokół "Fausta" Johanna Wolfganga Goethego

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 13:00
W audycji rozmawialiśmy o jednym z najważniejszych dzieł kultury europejskiej, którego adaptacja otworzy w Dwójce cykl słuchowisk "Europa po polsku".
Audio
  • Wokół "Fausta". Rozmowa na inaugurację cyklu słuchowisk "Europa po polsku" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: TheDigitalArtist/Pixabay/domena publiczna

próba_kusmider_1200.jpg
"Faust" Goethego na inaugurację "Europy po polsku"

- Goethe ze swoim arcydziełem pozostaje w innym Układzie Słonecznym, innej galaktyce. To sypkie piaski, które wciągają czytelnika bez reszty. Zgadzam sie, że jest to dobry układ odniesienia dla człowieka nowoczesnego - tak dr Karol Samsel rozpoczął dyskusję o jednym z najważniejszych dzieł literatury europejskiej, "Fauście" Johanna Wolfganga Goethego. - To, że "Fausta" nieco zapomnieliśmy, może pozwolić nam odkryć to dzieło na nowo.

Powstający kilka dekad i wydany dopiero po śmierci autora dramat uznawany jest za najwybitniejszy tekst Goethego i wszechstronną prezentację jego poglądów. Ze względu na specyficzną formę mówi sie o nim także - mimo charakteru gatunkowego - jako dziele niescenicznym. 

- Goethe łamał w nim wszystkie ówczesne schematy, zarówno treściowe, jak i formalne - tłumaczyła prof. Agnieszka Has z Uniwersytetu Gdańskiego. - Pamiętajmy, że oryginał nie był przeznaczony dla zwykłego odbiorcy. Powstał w opozycji do tekstów potocznych, które miały odstraszać ludzi od uprawiania praktyk magicznych. 

Co kryje w sobie druga, niedoceniona część "Fausta"? I co jest tak naprawdę esencją dramatu? O tym mówił prof. Włodzimierz Szturc: - Sprężyną jest tu temat bardzo współczesny, ale także alchemiczny - ten zwiazany z pożądaniem. Pożądanie to bowiem coś, co czyni człowieka bezczelnym wobec historii, świata, wobec tradycji, a także czarów i religii.


"Faust" Goethego otworzy cykl "Europa po polsku" realizowany jest przez Program 2 Polskiego Radia we współpracy z Teatrem Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Na słuchowisko w reżyserii Dariusza Błaszczyka - w Teatrze Polskim i w transmisji wideo w audycji - zapraszamy w niedzielę (10.02) w godzinach 16.00-17.30. Program poprowadzi Małgorzata Szymankiewicz.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Michał Nowak

Goście: prof. Włodzimierz Szturc (uniwersytet Jagielloński), prof. Agnieszka Has (Uniwersytet Gdański), dr Karol Samsel (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 6.02.2019

Godzina emisji: 17.30

at/bch


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szymon Kuśmider: tekst "Fausta" wypala piętno w aktorze

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 11:00
- Zanurzenie się w dzieło Goethego powoduje, że w nocy się mniej śpi - na insceniację "Fausta" w nowym cyklu Dwójki i Teatru Polskiego, zapraszał odtwórca głownej roli Szymon Kuśmider.
rozwiń zwiń