REKLAMA

Wokół "Fausta" Johanna Wolfganga Goethego

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 13:00
W audycji rozmawialiśmy o jednym z najważniejszych dzieł kultury europejskiej, którego adaptacja otworzy w Dwójce cykl słuchowisk "Europa po polsku".
Audio
  • Wokół "Fausta". Rozmowa na inaugurację cyklu słuchowisk "Europa po polsku" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: TheDigitalArtist/Pixabay/domena publiczna

próba_kusmider_1200.jpg
"Faust" Goethego na inaugurację "Europy po polsku"

- Goethe ze swoim arcydziełem pozostaje w innym Układzie Słonecznym, innej galaktyce. To sypkie piaski, które wciągają czytelnika bez reszty. Zgadzam sie, że jest to dobry układ odniesienia dla człowieka nowoczesnego - tak dr Karol Samsel rozpoczął dyskusję o jednym z najważniejszych dzieł literatury europejskiej, "Fauście" Johanna Wolfganga Goethego. - To, że "Fausta" nieco zapomnieliśmy, może pozwolić nam odkryć to dzieło na nowo.

Powstający kilka dekad i wydany dopiero po śmierci autora dramat uznawany jest za najwybitniejszy tekst Goethego i wszechstronną prezentację jego poglądów. Ze względu na specyficzną formę mówi sie o nim także - mimo charakteru gatunkowego - jako dziele niescenicznym. 

- Goethe łamał w nim wszystkie ówczesne schematy, zarówno treściowe, jak i formalne - tłumaczyła prof. Agnieszka Has z Uniwersytetu Gdańskiego. - Pamiętajmy, że oryginał nie był przeznaczony dla zwykłego odbiorcy. Powstał w opozycji do tekstów potocznych, które miały odstraszać ludzi od uprawiania praktyk magicznych. 

Co kryje w sobie druga, niedoceniona część "Fausta"? I co jest tak naprawdę esencją dramatu? O tym mówił prof. Włodzimierz Szturc: - Sprężyną jest tu temat bardzo współczesny, ale także alchemiczny - ten zwiazany z pożądaniem. Pożądanie to bowiem coś, co czyni człowieka bezczelnym wobec historii, świata, wobec tradycji, a także czarów i religii.


"Faust" Goethego otworzy cykl "Europa po polsku" realizowany jest przez Program 2 Polskiego Radia we współpracy z Teatrem Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Na słuchowisko w reżyserii Dariusza Błaszczyka - w Teatrze Polskim i w transmisji wideo w audycji - zapraszamy w niedzielę (10.02) w godzinach 16.00-17.30. Program poprowadzi Małgorzata Szymankiewicz.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Michał Nowak

Goście: prof. Włodzimierz Szturc (uniwersytet Jagielloński), prof. Agnieszka Has (Uniwersytet Gdański), dr Karol Samsel (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 6.02.2019

Godzina emisji: 17.30

at/bch


Czytaj także

Szymon Kuśmider: tekst "Fausta" wypala piętno w aktorze

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 11:00
- Zanurzenie się w dzieło Goethego powoduje, że w nocy się mniej śpi - na insceniację "Fausta" w nowym cyklu Dwójki i Teatru Polskiego, zapraszał odtwórca głownej roli Szymon Kuśmider.
rozwiń zwiń