Prekursorzy, przedsiębiorcy, patrioci. Dzieje wielkich rodów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 13:50
- Innowacyjność, przedsiębiorczość i patriotyzm to kryteria, według których wybierałam bohaterów mojej książki. Starałam się znaleźć takich ludzi, którzy w Polsce czy jeszcze pod zaborami dokonali czegoś, co może być perłą przekazywaną z pokolenia na pokolenie - mówiła w Dwójce Małgorzata Dygas, autorka książki "Perły, perełki Rzeczypospolitej".
Audio
  • Spotkanie z autorką książki "Perły, perełki Rzeczypospolitej" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Małgorzata Dygas przypomniała w swojej książce dzieje Lilpopów, Norblinów, Fragetów, Schiele i Haberbuschów, Wedlów, Hartwigów i Kruków, Mannów i Jabłkowskich. Z tymi nazwiskami – w okresie zaborów i II Rzeczpospolitej (niekiedy także w III RP) – wiążą się wielkie przedsięwzięcia przemysłowe, bankowe, ubezpieczeniowe. To rodzinne firmy, które bez wątpienia odcisnęły swój ślad w rozwoju Polski.

Większość z tych ludzi nie miała polskich korzeni, a jednak stali się Polakami, bili się w powstaniach, walczyli o Polskę w I i II wojnie światowej.

Z autorką książki rozmawialiśmy o tym, skąd się wzięli w Polsce, jak dochodzili do swoich fortun, o ich patriotyzmie, działalności charytatywnej, a także o tym, czy dawna marka dziś coś jeszcze znaczy, a jeśli tak, to co po nich pozostało. 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Wacław Holewiński

Gość: Małgorzata Dygas (autorka książki "Perły, perełki Rzeczypospolitej")

Data emisji: 21.05.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jurata - egalitarny kurort

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 13:00
Audycję poświęciliśmy Juracie - rozmawialiśmy o historii tego miejsca, o tym jak się zmieniało, jakie piętno odcisnęła na nim II RP, wojna, PRL i wreszcie wolna Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francuskie dylematy rzeczywistości dwóch wojen

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 15:00
W "Czytelni" rozmawialiśmy o książkach francuskich autorów: "Sroga zima" Raymonda Queneau oraz "Dora Bruder" Patrick Modiano.
rozwiń zwiń