X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prekursorzy, przedsiębiorcy, patrioci. Dzieje wielkich rodów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 13:50
- Innowacyjność, przedsiębiorczość i patriotyzm to kryteria, według których wybierałam bohaterów mojej książki. Starałam się znaleźć takich ludzi, którzy w Polsce czy jeszcze pod zaborami dokonali czegoś, co może być perłą przekazywaną z pokolenia na pokolenie - mówiła w Dwójce Małgorzata Dygas, autorka książki "Perły, perełki Rzeczypospolitej".
Audio
  • Spotkanie z autorką książki "Perły, perełki Rzeczypospolitej" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Małgorzata Dygas przypomniała w swojej książce dzieje Lilpopów, Norblinów, Fragetów, Schiele i Haberbuschów, Wedlów, Hartwigów i Kruków, Mannów i Jabłkowskich. Z tymi nazwiskami – w okresie zaborów i II Rzeczpospolitej (niekiedy także w III RP) – wiążą się wielkie przedsięwzięcia przemysłowe, bankowe, ubezpieczeniowe. To rodzinne firmy, które bez wątpienia odcisnęły swój ślad w rozwoju Polski.

Większość z tych ludzi nie miała polskich korzeni, a jednak stali się Polakami, bili się w powstaniach, walczyli o Polskę w I i II wojnie światowej.

Z autorką książki rozmawialiśmy o tym, skąd się wzięli w Polsce, jak dochodzili do swoich fortun, o ich patriotyzmie, działalności charytatywnej, a także o tym, czy dawna marka dziś coś jeszcze znaczy, a jeśli tak, to co po nich pozostało. 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Wacław Holewiński

Gość: Małgorzata Dygas (autorka książki "Perły, perełki Rzeczypospolitej")

Data emisji: 21.05.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jurata - egalitarny kurort

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 13:00
Audycję poświęciliśmy Juracie - rozmawialiśmy o historii tego miejsca, o tym jak się zmieniało, jakie piętno odcisnęła na nim II RP, wojna, PRL i wreszcie wolna Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francuskie dylematy rzeczywistości dwóch wojen

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 15:00
W "Czytelni" rozmawialiśmy o książkach francuskich autorów: "Sroga zima" Raymonda Queneau oraz "Dora Bruder" Patrick Modiano.
rozwiń zwiń