REKLAMA

Fenomen kultury. Dziewięćdziesiąte urodziny Tintina

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 15:03
- Sądząc po tym, co się dzieje w Belgii, gdzie jest wspaniałe muzeum Georges’a Remiego, bez cienia wątpliwości możemy powiedzieć, że najważniejszy bohater jego twórczości ma się, jak na swój wiek, doskonale. Postać Tintina ma wciąż niesamowity potencjał promocyjny – mówił w Dwójce znawca komiksu Wojciech Jama.
Audio
  • Legenda Tintina i jego twórcy (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock/Abdelrahman Hassanein

W tym roku przypada 90. rocznica ukazania się pierwszego wydania przygód Tintina, serii komiksowej autorstwa belgijskiego artysty Georges’a Remiego (ps. Hergé). Bohaterem tej serii jest młody reporter, któremu w podróżach po świecie towarzyszą pies Miluś oraz kapitan Baryłka. Komiks cieszył się ogromną popularnością - przetłumaczono go na ponad 90 języków, wydano setki milionów egzemplarzy.

- Za sprawą Tintina, Belgia stała się mocarstwem komiksowym. Jubileusz 90. lecia narodzin jego postaci podkreśla tylko wyjątkową pozycję tego serialu komiksowego - zauważył w audycji Wojciech Birek, tłumacz komiksów z języka francuskiego.

Skąd tak wielka popularność belgijskiego bohatera? Czy komiks chętnie jest czytany także dzisiaj? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: Wojciech Jama (kolekcjoner i znawca komiksu) oraz Wojciech Birek (wykładowca, tłumacz komiksów z języka francuskiego)

Data emisji: 29.05.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

"Czarna Pantera". Przełom w traktowaniu komiksu filmowego?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 20:12
- Po raz pierwszy mieliśmy ekranizację komiksu walczącą o Oscara dla najlepszego filmu. To duża rzecz, aczkolwiek trzeba zaznaczyć, że "Czarna Pantera" była fenomenem społeczno-kulturowym - mówił w Dwójce Łukasz Muszyński z serwisu Filmweb.pl.
rozwiń zwiń