Opisać miasto. Spotkanie z Wojciechem Chmielewskim

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 16:27
Gościem audycji był ceniony pisarz, autor opowiadań "Magiczne światło miasta", które prezentujemy w tym tygodniu na antenie Dwójki.
Audio
  • Wojciech Chmielewski o bohaterach swoich opowiadań, o tym, gdzie odnajduje szczęście, o Zofii Posmysz i Auschwitz, o psim żarciu i swoich relacjach z Markiem Nowakowskim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Wojciech Chmielewski, Warszawa 2018
Wojciech Chmielewski, Warszawa 2018Foto: PAP/Paweł Supernak

Najnowsza książka Wojciecha Chmielewskiego - pierwszego laureata Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego, ubiegłorocznego laureata Nagrody im. C.K. Norwida – ukazała się kilkanaście dni temu. Posłuchaj jej fragmentów>>>

O książce napisał prof. Maciej Urbanowski: "Najnowszy zbiór opowiadań Wojciecha Chmielewskiego jest fascynującym portretem współczesnego miasta i jego zwyczajnych na pozór mieszkańców. Miasto przypomina tu labirynt, w którym krążą bohaterowie, błądząc, szukając, często upadając, ale czasem też znajdując jakieś światło, które daje im wolność i nadzieję. Chmielewski jest wnikliwym obserwatorem tego świata, bywa brutalny i okrutny w swoich opisach i diagnozach, ale przecież nigdy nie opuszcza go miłosierdzie dla jego bohaterów i ich skomplikowanych losów. Magiczne światło miasta zamyka przejmujący hołd dla Marka Nowakowskiego, który jest chyba adresatem, ale także patronem tej książki, zrodzonej z miłości do Warszawy. Tom potwierdza, że Chmielewski jest obecnie jednym z najważniejszych prozaików polskich".

Kim są bohaterowie opowiadań gościa Dwójki? Dlaczego napisał o "afgańskiej wdowie"? Gdzie odnajduje szczęście? Czy odczuwa współczucie dla opisywanych postaci? Jakie były jego relacje z Markiem Nowakowskim, któremu poświęcił ostatni z tekstów pomieszczonych w tomie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Wacław Holewiński

Gość: Wojciech Chmielewski (autor książki "Magiczne światło miasta", laureat Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego i Nagrody im. C.K. Norwida)

Data emisji: 5.06.2019

Godzina emisji: 17.30

jp/pg

Czytaj także

Wojciech Chmielewski: najciekawsze historie kryją się obok nas

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 17:30
- Człowiek, który stoi w autobusie, jest często ciekawszy niż książka, która dzieje się gdzieś w odległej krainie, na innej planecie, na bezludnie wyspie. Bo człowiek jest wyspą, którą należy odkryć – podkreślał Wojciech Chmielewski, laureat Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego.
rozwiń zwiń