Maria Kuncewiczowa. Niezwykła pisarka wielu epok

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 18:02
- Maria Kuncewiczowa miała szczególny stosunek do tego, jak jej twórczość jest propagowana. Może był to efekt długoletniego pobyty w środowisku anglosaskim, ale żyła w przekonaniu, że wszystko co tworzy musi zbierać i pokazywać. Jej otwartość na udzielanie wywiadów była przez to niejednorotnie postrzegana w Polsce negatywnie – mówiła w Dwójce dr Alicja Szałagan.
Audio
  • Kuncewiczowa mniej znana (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Maria Kuncewiczowa
Maria KuncewiczowaFoto: NAC/domena publiczna

Maria Kuncewiczowa 1200.jpg
Kuncewiczowa i Kazimierz Dolny. Miłość nie od pierwszego wejrzenia

Bohaterką audycji "O wszystkim z kulturą" była wybitna polska pisarka, której 30. rocznica śmierci przypada 15 lipca. Maria Kuncewiczowa w historii literatury polskiej zapisała się przede wszystkim jako autorka "Cudzoziemki" uważanej za jedno z najwybitniejszych osiągnięć psychologizmu dwudziestolecia międzywojennego. Jednak ta znakomita powieść to zaledwie ułamek bogatego i niezwykle różnorodnego dorobku Marii Kuncewiczowej. O nim właśnie, a także o skomplikowanych losach życiowych pisarki, jej poglądach, planach, marzeniach i rozczarowaniach rozmawialiśmy w audycji.

- Maria Kuncewiczowa to bardzo interesująca pisarka, która przeszła przez wszystkie epoki minionego wieku zawsze za nimi nadążając, a nawet wyprzedzając pewne nurty. Była młodopolska i realistyczna, potem zagościł w jej twórczości psychologizm, aż wreszcie doszła do tego, czym stała się powieść współczesna zbierająca różne techniki pisarskie i wątki eseistyczne – podkreślała dr Alicja Szałagan.

Zapewne mniej znana od powieści i opowiadań Marii Kuncewiczowej, ale równie ciekawa, jest jej twórczość sytuująca się na granicy literatury faktu: zapiski z licznych podróży ("Przeźrocza. Notatki włoskie", "Miasto Heroda. Notatki Palestyńskie", "Don Kichote i niańki"), szkice i reportaże ("Odkrycie Patusanu"), eseistyka ("Fantasia alla polacca") oraz proza autobiograficzna ("Fantomy") i korespondencja ("Listy do Jerzego").

Interesującym wątkiem są również okoliczności powstania pierwszej polskiej powieści radiowej ("Dni powszednie państwa Kowalskich") oraz dokonania pisarki jako propagatorki literatury polskiej na świecie - opracowała anglojęzyczny przewodnik po literaturze polskiej The Modern Polish Prose (1945) oraz antologię polskiej literatury współczesnej w języku angielskim The Modern Polish Mind (1962), w latach 1962–1968 wykładała literaturę polską na University of Chicago.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której rozmawialiśmy także o tym, jak Maria Kuncewiczowa funkcjonowała na emigracji, o kulisach wydawania jej książek i przekładów, o trudnościach, które były z tym związane, a także o jej korespondencji z mężem i synem, gdzie opisuje swoje rozczarowania, przeżywa niepowodzenia syna i kwestionuje swój program macierzyński.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Kinga Michalska

Gość: dr Alicja Szałagan (Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, autorka monografii pisarki oraz licznych prac i artykułów na temat jej twórczości)

Data emisji: 15.07.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

Stary człowiek i ...szpieg? Cała prawda o słynnym pisarzu

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 08:00
"Szpieg Hemingway" to biografia pisarza, któremu największą popularność przyniosła powieść "Stary człowiek i morze". Książka Nicholasa Reynoldsa odkrywa nieznane dotąd oblicze Ernesta Hemingwaya.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Kuryluk: na starość odsłania się wczesna pamięć

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 11:39
- To jest książka, w której oddaję słowa i to, czego byłam świadkiem. To, co wiem sama - mówiła Ewa Kuryluk o swojej nowej książce "Feluni".
rozwiń zwiń