Arcydzieła ocalone z wojny. Spotkanie z Bożeną Fabiani

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 18:00
"Sztuka leczy z nieokrzesania pierwotnego" - te słowa Leonarda da Vinci polska historyczka i pisarka uczyniła mottem swojej najnowszej książki zatytułowanej "Ocalić sztukę. Włochy podczas II wojny światowej", o której rozmawialiśmy w audycji "O wszystkim z kulturą".
Audio
  • Bożena Fabiani o książce "Ocalić sztukę. Włochy podczas II wojny światowej" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki Ocalić sztukę
Okładka książki "Ocalić sztukę"Foto: PWN

Wiele już mówiono na temat tego, jaką katastrofą dla Europy i świata była II wojna światowa. Ile śmierci przyniosła zarówno wśród ludności cywilnej, jak i wojska. To wydarzenie spowodowało również ogromne straty materialne. My w Polsce świetnie wiemy, że wojna nie oszczędza również sztuki - niszczone są zabytki architektury, obrazy, rzeźby, freski, dzieła sztuki zdobniczej, a to co nie uległo zbombardowaniu lub zniszczeniu było rozgrabiane przez okupantów. Na szczęście znajdowali się w tych tragicznych czasach ludzie, którzy sztukę ratowania sztuki uznali za swój główny cel, często narażając życie, nie szczędząc sił, aby ocalić arcydzieła tworzone przez stulecia dla przyszłych pokoleń. O takich ludziach działających w czasie II wojny światowej na terenie Włoch opowiada Bożena Fabiani w swojej książce.

Dr Bożena Fabiani - autorka cyklu audycji poświęconych sztuce w Programie II Polskiego Radia, opublikowała kilka tomów "Gawęd o sztuce". Jest także autorką książek i albumów poświęconych Biblii i antykowi w malarstwie, wydała książkę "Rzym. Wędrówki z historią  tle".  Ale ta najnowsza praca jest inna od poprzednich. Jak pisze Bożena Fabiani we wstępie: "Pragnę wypełnić pewną lukę, powszechną niewiedzę o tym, co się działo ze zbiorami sztuki we Włoszech podczas wojny, pokazać ich obrońców i od czasu do czasu powiązać to z bohaterami moich gawęd, artystami i obrazami, o których pisałam, przepleść dzieje wojny sztuką, a historię zagłady - historią ocalenia. Chciałabym tez wyrazić w ten sposób uznanie i wdzięczność tym, którzy z narażeniem życia ratowali dla nas piękno sztuki, świadectwo i źródło siły duchowej człowieka, tej jego lepszej, świetlistej strony w czasach największego mroku i barbarzyństwa".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Bożena Fabiani

Data emisji:19.08.2019

Godzina emisji: 17.30

am/bch

Czytaj także

Sztuka silniejsza niż strach. Artyści w czasach okupacji

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2018 13:40
- W czasie II wojny światowej artyści stracili materialne podstawy uprawiania swojego zawodu. Jedni zaprzestawli tworzenia, inni zintensyfikowali swą działalność - opowiadała w Dwójce profesor Maria Poprzęcka.
rozwiń zwiń