Sztuka silniejsza niż strach. Artyści w czasach okupacji

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2018 13:40
- W czasie II wojny światowej artyści stracili materialne podstawy uprawiania swojego zawodu. Jedni zaprzestawli tworzenia, inni zintensyfikowali swą działalność - opowiadała w Dwójce profesor Maria Poprzęcka.
Audio
  • Sztuka silniejsza niż strach. Artyści w czasach okupacji (Galeria wyobraźni. Opowieści o sztuce polskiej/Dwójka)
Demontaż przez Niemców pomnika Adama Mickiewicza. Kraków Rynek Główny (17 sierpnia 1940)
Demontaż przez Niemców pomnika Adama Mickiewicza. Kraków Rynek Główny (17 sierpnia 1940)Foto: Wikipedia/domena publiczna

Czas wojny to dla sztuki, jak mogło by się zdawać, okres martwy. Państwo przestało funkcjonować w roli mecenasa, nie działały związki, organizacje, ani szkolnictwo artystyczne. Zamknięto muzea i galerie. Jednak potrzeba dania bezpośredniej relacji, udokumentowania zbrodni czy upamiętnienia ofiar była tak silna, że rysunki i obrazy powstawały nawet w obozach koncentracyjnych. W audycji prof. Maria Poprzęcka opowiedziała o ikonicznych pracach polskich artystów z tego mrocznego okresu m.in. o obrazach i rysunkach Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, Władysława Strzemińskiego, czy Mai Berezowskiej, która trafiła do oobozu koncentracyjnego w Ravensbrück za karykaturę Hitlera.

***

Tytuł audycji: Galeria wyobraźni. Opowieści o sztuce polskiej

Prowadzi: prof. Maria Poprzęcka

Data emisji: 12.08.2018

Godzina emisji: 11.00

bch

Czytaj także

"Polska awangarda nigdy nie sięgnęła do skrajności"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2018 12:00
- Polscy artyści w dwudziestoleciu międzywojennym nie odwoływali się do takiego zaprzeczenia sztuki, jakim był sowiecki utylitaryzm, a z drugiej strony dadaistyczna antysztuka - mówiła w Dwójce prof. Maria Poprzęcka w wykładzie poświęconym polskiej sztuce po I wojnie światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sztuka dla wszystkich i wszędzie". Od mieszkania po transatlantyk

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2018 17:41
Jak podkreślała prof. Maria Poprzęcka, wszystkie niesłuchanie zróżnicowane nurty polskiej sztuki dwudziestolecia międzywojennego łączyła "potrzeba społecznej roli sztuki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety w sztuce i sztuka kobiet

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 16:40
Bohaterkami "Galerii wyobraźni" były Zofia Stryjeńska, Tamara Łempicka, Katarzyna Kobro i wiele innych cenionych polskich artystek dwudziestolecia międzywojennego.
rozwiń zwiń