X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sztuka silniejsza niż strach. Artyści w czasach okupacji

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2018 13:40
- W czasie II wojny światowej artyści stracili materialne podstawy uprawiania swojego zawodu. Jedni zaprzestawli tworzenia, inni zintensyfikowali swą działalność - opowiadała w Dwójce profesor Maria Poprzęcka.
Audio
  • Sztuka silniejsza niż strach. Artyści w czasach okupacji (Galeria wyobraźni. Opowieści o sztuce polskiej/Dwójka)
Demontaż przez Niemców pomnika Adama Mickiewicza. Kraków Rynek Główny (17 sierpnia 1940)
Demontaż przez Niemców pomnika Adama Mickiewicza. Kraków Rynek Główny (17 sierpnia 1940)Foto: Wikipedia/domena publiczna

Czas wojny to dla sztuki, jak mogło by się zdawać, okres martwy. Państwo przestało funkcjonować w roli mecenasa, nie działały związki, organizacje, ani szkolnictwo artystyczne. Zamknięto muzea i galerie. Jednak potrzeba dania bezpośredniej relacji, udokumentowania zbrodni czy upamiętnienia ofiar była tak silna, że rysunki i obrazy powstawały nawet w obozach koncentracyjnych. W audycji prof. Maria Poprzęcka opowiedziała o ikonicznych pracach polskich artystów z tego mrocznego okresu m.in. o obrazach i rysunkach Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, Władysława Strzemińskiego, czy Mai Berezowskiej, która trafiła do oobozu koncentracyjnego w Ravensbrück za karykaturę Hitlera.

***

Tytuł audycji: Galeria wyobraźni. Opowieści o sztuce polskiej

Prowadzi: prof. Maria Poprzęcka

Data emisji: 12.08.2018

Godzina emisji: 11.00

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Polska awangarda nigdy nie sięgnęła do skrajności"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2018 12:00
- Polscy artyści w dwudziestoleciu międzywojennym nie odwoływali się do takiego zaprzeczenia sztuki, jakim był sowiecki utylitaryzm, a z drugiej strony dadaistyczna antysztuka - mówiła w Dwójce prof. Maria Poprzęcka w wykładzie poświęconym polskiej sztuce po I wojnie światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sztuka dla wszystkich i wszędzie". Od mieszkania po transatlantyk

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2018 17:41
Jak podkreślała prof. Maria Poprzęcka, wszystkie niesłuchanie zróżnicowane nurty polskiej sztuki dwudziestolecia międzywojennego łączyła "potrzeba społecznej roli sztuki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety w sztuce i sztuka kobiet

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 16:40
Bohaterkami "Galerii wyobraźni" były Zofia Stryjeńska, Tamara Łempicka, Katarzyna Kobro i wiele innych cenionych polskich artystek dwudziestolecia międzywojennego.
rozwiń zwiń