Czy coś nas jako Polaków jeszcze łączy?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 18:00
- Coraz częściej w życiu medialnym i osobistym zauważamy, że pewnego rodzaju polaryzacja, która ma zaczątek w debatach politycznych czy różnicach partyjnych, zaczyna się przekładać na coraz szersze pola naszego życia. Nagle się okazuje, że zaczynamy oglądać zupełnie inne telewizje, a seriale telewizyjne zaczynają nas dzielić - mówił Piotr Trudnowski, publicysta.
Audio
  • Dyskusja z udziałem Piotra Trudnowskiego i prof. Henryka Domańskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: MACH Photos/shutterstock.com

Skoro oglądamy różne telewizje, czytamy różne portale internetowe i używamy innych – odpowiednio nacechowanych emocjami – pojęć do opisania tych samych zjawisk, to nic dziwnego, że nie możemy się porozumieć. Łączy nas dziś – nie tylko w Polsce, ale właściwie we wszystkich spolaryzowanych i przebodźcowanych społeczeństwa Zachodu – brak zaufania do "drugiej strony" i przekonanie, że to my racjonalnie podejmujemy decyzje, podczas gdy nasi oponenci to rozemocjonowani histerycy podatni na manipulacje.

Jak podkreślał w rozmowie Piotr Trudnowski, zaczyna się pojawiać wokół nas coraz więcej rzeczy, które sprawiają, że zaczynamy sami się wkręcać w pewne podziały, przez co okazuje się, że rzeczy, które dotychczas wydawały nam się zupełnie niepolityczne i niedzielące, powoli kojarzą nam się z tą "drugą", przeciwną stroną.

Prof. Henryk Domański zaznaczył, że ludzie jednak od zawsze dążyli do podkreślenia swojej indywidualności. - W wyniku globalizacji, atomizacji, umasowienia, ludzie chcą się odróżniać od innych. Natomiast zupełnie inną kwestią są różnice polityczne i konflikty, które są z tym związane, bo to jest inne zjawisko - mówił socjolog.

Czy faktycznie indywidualizm zawsze jest zły? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Goście: Piotr Trudnowski (publicysta, prezes Klubu Jagiellońskiego) i prof. Henryk Domański (socjolog, Polska Akademia Nauk)

Data emisji: 5.09.2019

Godzina emisji: 17.30

pg/am

Czytaj także

Dusza polska. Resentyment i rzeczywistość zastępcza

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 14:50
- Zdziwiło mnie to, że prawie trzydzieści lat po upadku komunizmu zdarza się, że na patriotycznych demonstracjach ludzie krzyczą "precz z komuną". Co się dzieje w ich umysłach? Kluczem do zrozumienia może być pojęcie resentymentu – mówił w Dwójce Jan Tokarski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto w Polsce nosi spodnie, czyli czy grozi nam wojna płci

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 16:18
- Wojna płci to nic nowego, zmianił się tylko jej charakter. Dziś chodzi o redefinicję ról społecznych. Według najnowszych danych coraz więcej młodych wykształconych mężczyzn deklaruje chęć pozostania w domu i zajęcia się dziećmi. Jeszcze dwie dekady temu było to nie do pomyślenia – mówiła w Dwójce dr Małgorzata Stefanowicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń