Przyszłość Westerplatte. Powaga symbolu obrony wolności

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 18:12
- Jesteśmy dumni z tego, że Muzeum II Wojny Światowej będzie organizatorem muzeum Westerplatte, ale zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji, z roli miejsca będącego symbolem wybuchu wojny. Przez ostatnie lata robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by ten teren wyglądał godnie i prawdziwie – mówiła w Dwójce Hanna Mik z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Audio
  • Jaka przyszłość czeka Westerplatte? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte
Pomnik Obrońców Wybrzeża na WesterplatteFoto: shutterstock.com

Wrzesień 1939 Baner_260x140.jpg
Wrzesień '39 - serwis specjalny

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy na temat planów powstania na Westerplatte muzeum - oddziału Muzeum II Wojny Światowej. 

- Na terenie Westerplatte prowadzony jest obecnie piąty etap badań archeologicznych. To pierwsze kompleksowe badania tego rodzaju. Ostatnio odnaleźliśmy trzy szkielety ludzkie, z których jeden to na pewno szczątki polskiego żołnierza poległego podczas obrony palcówki. To z jednej strony bardzo cieszy, ale z drugiej przeraża, że dopiero po tylu latach żołnierze, którzy walczyli o naszą wolność doczekają się godnego pochówku - powiedziała Hanna Mik.

Jak długo będą prowadzone na Westerplatte prace archeologiczne? Dlaczego muzeum powinno powstać? Jak może wyglądać? Czego dotyczą głosy krytyczne? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: Hanna Mik (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku) oraz Igor Strzok (konserwator)

Data emisji: 14.10.2019

Godzina emisji: 17.30

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Westerplatte. Zamiast 12 godzin walczyli 7 dni

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 06:00
Siódmy dzień walk był dniem ostatecznym. 7 września 1939 zabrakło amunicji, a żołnierze byli skrajnie wyczerpani fizycznie. Major Henryk Sucharski podjął decyzję o kapitulacji. Zdawał sobie sprawę, że sytuacja w kraju jest trudna, a dalsza walka przyniosłaby tylko kolejne ofiary.
rozwiń zwiń