X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sowieckie "wybory" na Kresach. Cel: zastraszyć i zniewolić

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 17:23
- Przygotowane przez Sowietów wybory na zajętych przez nich terenach odbyły się miesiąc po uderzeniu na Polskę. Miały one na celu legitymizację ich władzy. Miały pokazać, że społeczności w obronie których oficjalnie wystąpiła Armia Czerwona, akceptują system komunistyczny – mówił w Dwójce dr Tomasz Danilecki.
Audio
  • Okupacja sowiecka Kresów jesienią '39. Pierwsza lekcja komunizmu (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Parada Armii Czerwonej we Lwowie, 7 listopada 1939 r.
Parada Armii Czerwonej we Lwowie, 7 listopada 1939 r.Foto: ITAR-TASS/PAP

sowiecki_plakat_1200.jpg
Polska i Polacy w krzywym zwierciadle sowieckiej propagandy

W audycji rozmawialiśmy o pseudowyborach, które Sowieci zorganizowali 80 lat temu na zaanektowanych Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. 22 października 1939 roku, przeszło miesiąc po rozpoczęciu agresji na Polskę, urządzili wybory delegatów do zgromadzeń ludowych.

- Mówimy "wybory", ale tam nie było żadnych wyborów, nie było kogo wybierać. Już kilka dni później zebrało się zgromadzenie ludowe złożone rzekomo z wybranych przedstawicieli. Tak naprawdę nikt nie ukrywał, że ma to wiele wspólnego z propagandą i festynem politycznym, ale nie z wyborami będącymi z definicji aktem demokratycznym - powiedział prof. Andrzej Zawistowski.

Sowieckie pseudowybory miały zmusić podbite społeczeństwo do uległości. Przetestowane wówczas metody stosowano potem regularnie – i w tym samym celu – przez cały czas trwania systemu komunistycznego w Polsce.

Jak wybierano kandydatów, którzy trafili na listy wyborcze? W jaki sposób wyglądał tzw. akt wyborczy? Czym mogła zakończyć się odmowa udziału w zorganizowanej przez Sowietów farsie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Goście: dr Tomasz Danilecki (historyk) i prof. Andrzej Zawistowski (historyk)

Data emisji: 17.10.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojenna odwaga "kontaktowej dziewczyny"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 13:00
– Szacunek do wojska i jego ludzi mam we krwi – mówiła Joanna Mudzikowa, bohaterka audycji z cyklu "Niezłomne. Kobiety Polskiego Ruchu Ludowego".
rozwiń zwiń