Wojenna odwaga "kontaktowej dziewczyny"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 13:00
– Szacunek do wojska i jego ludzi mam we krwi – mówiła Joanna Mudzikowa, bohaterka audycji z cyklu "Niezłomne. Kobiety Polskiego Ruchu Ludowego".
Audio
  • Niezłomne. Kobiety Polskiego Ruchu Ludowego: Joanna Mudzikowa (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Wysiedlenie Polaków z Wielkopolski w 1939 roku.
Wysiedlenie Polaków z Wielkopolski w 1939 roku. Foto: Bundesarchiv/Wilhelm Holtfreter/CC-BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Urodzona w 1923 r. w Poznaniu Joanna Mudzikowa była córką starszego wachmistrza z 15. Pułku ułanów, powstańcy wielkopolskiego z 1914 r. Gdy wybuchła II wojna światowa, miała 16 lat. – W 1939 r. byłam po dwóch klasach gimnazjum, gdzie przekazywano nam nie tylko wiedzę z historii czy kultury, lecz także uczono obchodzenia się z bronią i opieki nad rannymi – opowiadała.

Ojciec Joanny Mudzikowej walczył na froncie, reszta rodziny (matka, brat i dwie siostry) została zaś w początku 1940 r. niemieckim dekretem wysiedlona z Poznania, by po kilku miesiącach ciężkiej wędrówki trafić do podkieleckiej wsi Piórkowo.

Tam poza codziennym życiem ("ja i moje dwie siostry zgarnęłyśmy co ładniejszych chłopaków z Piórkowa") kilkunastolatka działała także w konspiracji jako "kontaktowa dziewczyna". A był to tylko mały fragment skomplikowanej wojennej historii jej rodziny.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzi: Justyna Piernik

Goście: Joanna Mudzikowa, Halina Suslik (córka Joanny Mudzikowej), Zofia Kaczor-Jędrzycka (działaczka uniwersytetów ludowych)

Data emisji: 30.11.2015

Godzina emisji: 21:30

mc/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zofia Solarzowa. Niezłomna wychowawczyni ludu

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 13:00
– Już jako dziecko wiedziałam, że nie chcę zostać wielką uczoną, lecz uczyć w szkole rolniczej – mówiła Zofia Solarzowa, organizatorka polskich uniwersytetów ludowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siłaczka. Reformatorka wiejskich szkół

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 17:30
– Helena Spoczyńska miała wizję szkoły na wsi, w której będzie się kształcić pragnąca wiedzy młodzież. Tak się to zaczęło – wspominał swoją nauczycielkę Jan Socha.
rozwiń zwiń