Dawid Ogrodnik: smutek Mietka Kosza był jego pięknem

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 18:12
- Słowa Kosza, że tylko smutek jest piękny mówią to, że każdy, nawet człowiek nieszczęśliwy ma prawo tworzyć piękne rzeczy. Smutek u Mietka miał bowiem dwie strony. Z jednej był przesączony negatywnymi emocjami, a z drugiej pięknem przeżywania rzeczywistości samemu ze sobą. W każdym smutku jest jakieś piękno – mówił w Dwójce ceniony i nagradzany aktor.
Audio
  • "Ikar. Legenda Mietka Kosza". Rozmowa z Dawidem Ogrodnikiem o roli geniusza fortepianu (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Dawid Ogrodnik pozuje przy zdjęciu, które zdobi korytarz radiowej Dwójki
Dawid Ogrodnik pozuje przy zdjęciu, które zdobi korytarz radiowej DwójkiFoto: Beata Kwiatkowska/PR

Leszek Możdżer 1200.jpg
Leszek Możdżer: Mieczysław Kosz na rok zamieszkał w moim domu

Gościem audycji "O wszystkim z kulturą" był Dawid Ogrodnik, z którym rozmawialiśmy o biograficznym filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy, wchodzącym właśnie na ekrany kin. Aktor wciela się w tym filmie w Mieczysława Kosza - niewidomego geniusza fortepianu, legendę polskiego jazzu. Występ ten przyniósł aktorowi nagrodę za najlepszą rolę męską na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Dawid Ogrodnik słynie z ról biograficznych. Miał zagrać Piłsudskiego w filmie Michała Rosy, a wcielił się już w postać Tomasza Beksińskiego w filmie "Ostatnia rodzina", w "Broad Peaku" zagra himalaistę, Adama Bieleckiego, a w filmie "Najmro" przestępcę, Zdzisława Najmrodzkiego. Z ostatnich doniesień wynika, że aktor zagra Księdza Jana Kaczkowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której rozmawialiśmy o niezwykłej historii powstania filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza", a Dawid Ogrodnik opowiadał o swoich zawodowych wyzwaniach.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 18.10.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

Krzysztof Karpiński: Mieczysław Kosz przy fortepianie czuł się wolny

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 11:45
- Kiedy ja zaczynałem się interesować tą postacią, nikt o tym jeszcze nie wiedział. Ale wzięło się to stąd, że Mieczysław Kosz występował pięciokrotnie na renomowanym, międzynarodowym, polskim festiwalu jazzowym Jazz Jamboree w latach 1967-1971. Ja byłem na tych koncertach. Słuchałem jego muzyki, wiedziałem co jest grane i to mnie interesowało - opowiadał gość Dwójki, autor biografii pianisty jazzowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieści Jana Ptaszyna Wróblewskiego, nestora polskiego jazzu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 19:00
Bohaterem cyklu "Zapiski ze współczesności" był wybitny jazzman, laureat Nagrody Mediów Publicznych 2019 w kategorii "Muzyka".
rozwiń zwiń