Niemoc w sztuce. Spotkanie z prof. Marią Poprzęcką

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 18:00
W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o książce "Impas". Publikacja opowiada o dziełach sztuki współczesnej, których powstanie lub funkcjonowanie wiąże się z pewnego rodzaju niemocą, porażką czy niepowodzeniem.
Audio
  • Niemoc w sztuce. Spotkanie z prof. Marią Poprzęcką (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki Impas
Okładka książki "Impas"Foto: materiały promocyjne

wystawa 1200.jpg
Galeria wyobraźni. Opowieści o polskiej sztuce

- Tytuł "Impas" zdaje się sugerować, że jest to sytuacja bez wyjścia. A impas jest dla mnie wyzwaniem, nie jest przekreśleniem możliwości dalszego ruchu tylko wskazaniem, że tak się dalej nie da. To jest bardzo istotne wyzwanie dla nauki o sztuce i dla humanistyki - mówiła prof. Maria Poprzęcka.

Autorka ujawniła również w swojej publikacji, jak wiele dzieł nieistniejących, niewidzialnych, zaginionych czy zniszczonych zaważyło na tworzeniu historii sztuki, jej zarysów, narracji, a także hierarchii.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadziła: Marcin Pesta

Data emisji: 5.11.2019

Godzina emisji: 17.30

bch/am

Czytaj także

Skandale, procesy i sztuka na pierwszych stronach gazet

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 12:00
- Rok 2000 okazał się brzemienny w wydarzenia, które, co rzadko się zdarza, znalazły się w centrum zainteresowania opinii publicznej. To paradoks, że dekadę bez wstrząsów politycznych otwierają wstrząsy na scenie artystycznej – mówiła w Dwójce prof. Maria Poprzęcka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska, naród i sztuka narodowa

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 19:02
W ostatnim odcinku rocznego cyklu audycji prof. Maria Poprzęcka podsumowała swoje rozważania nad polską sztuką ostatnich dwóch stuleci.
rozwiń zwiń