Paderewski w Ameryce

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 19:00
W audycji przedstawiliśmy związki Ignacego Jana Paderewskiego z Ameryką. Nie zabrakło również współczesnych odwołań do postaci i dorobku znakomitego pianisty.  
Audio
  • Związki Ignacego Jana Paderewskiego z Ameryką (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Ignacy Jan Paderewski - kompozytor, pianista (fotografia portretowa)
Ignacy Jan Paderewski - kompozytor, pianista (fotografia portretowa)Foto: zbiór Narodowego Archiwum Cyfrowego

Działania Paderewskiego w Ameryce – wykorzystanie wpływów i znajomości, aby walczyć o sprawę polską - przypomniał historyk prof. Marian Drozdowski. O związkach Paderewskiego z Kalifornią mówił z kolei Marek Żebrowski – pianista, kompozytor, dyrektor Polish Music Center przy Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, autor książki Paderewski w Kalifornii. 

O pamiątkach po Paderewskim (m.in. o jego fortepianie) opowiadały: Anna Feliks, kustosz z Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, i Anna Krochmal, historyk z Archiwów Państwowych.

Na zakończenie opowiedzieliśmy o działaniach Instytutu Adama Mickiewicza zmierzających do powstania i wystawienia musicalu poświęconego Paderewskiemu.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Beata Stylińska

Data emisji: 12.11.2019

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Przejrzystość i etyka. Ewolucja konkursu im. H. Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 20:00
- Na konkursy spada odium krytyki przez brak transparentności, przez to, jak są organizowane, często już przez sam wybór jury. Wsłuchujemy się w te krytyczne głosy - mówił w Dwójce Augustin Dumay, przewodniczący jury XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
rozwiń zwiń