"Nowy papież". Paolo Sorrentino: powrót do serialu nie był najłatwiejszy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 15:50
Z reżyserem Paolo Sorrentino i częścią obsady rozmawialiśmy w dniu telewizyjnej premiery nowej serii głośnej produkcji rozgrywającej się za murami Watykanu. - Napisałem pierwszą wersję scenariusza i nie podobała mi się. Druga też nie zachwyciła. Trzecia była tą dobrą – przyznał w Dwójce znakomity reżyser.
Audio
  • "Nowy papież". Spotkanie z twórcami serialu (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Paolo Sorrentino i Beata Kwiatkowska podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji
Paolo Sorrentino i Beata Kwiatkowska podczas Festiwalu Filmowego w WenecjiFoto: Polskie Radio

W "Nowym papieżu" ("New Pope"), kontynuacji "Młodego papieża", w głównych rolach występują Jude Law i John Malkovich. Kamera reżysera zagłębia się w kulisy działania Stolicy Apostolskiej, koncentrując się między innymi na naturze ludzkich pragnień oraz kondycji wiary.

- Watykan to świat, który mieści w sobie inne odrębne światy. Świat prawników czy dentystów, świat dobrych i złych ludzi – mówił w Dwójce Paolo Sorrentino. Jak przyznał, w rzeczywistości kościelnej interesuje go przede wszystkim estetyka. - Nie chodzi o piękno kościołów, to znamy. Mówię o wnętrzach biur, zakrystii, plebanii. Jest zwykle kilka elementów, które charakteryzują tę estetykę. Pokoje są urządzone minimalistycznie, wyposażone są w pięć najpotrzebniejszych rzeczy, np. jedno łóżko, jeden krzyż. Pozostałe rzeczy są ukryte i to był początek mojego myślenia o serialu.

"Nowy papież" zrealizowany jest w Cinecitta, studiu filmowym znajdującym się w Rzymie, ale kilka scen nakręcono na plaży Lido. Lenny, bohater grany przez Jude'a Low, zostaje zdetronizowany. W nowego papieża wciela się John Malkovich. - Myślę, że doskonale pasuje do tego serialu. Jest świecką wersją papieża - ironiczny, zdystansowany, mądry, jest indywidualistą. Dokładnie taki, jaki powinien być papież - tłumaczył reżyser.

Paolo Sorrentino, laureat Oscara i Europejskiej Nagrody Filmowej, wypracował unikalny styl pokazywania włoskiej rzeczywistości. Estetyka jest jego reżyserskim "podpisem", do tego ironiczny humor i historia, która ma demaskować sprzeczności włoskiej duszy. 

Beata Kwiatkowska podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji spotkała się z reżyserem oraz z aktorami: Juliją Wiktorowną Snigir i Urlichem Thomsenem, a także z Silvio Orlando i Maurizio Lombardim. 


Oficjalny zwiastun serialu:

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Przygotowała: Beata Kwiatkowska

Goście:  Paolo Sorrentino (reżyser) oraz Julija Wiktorowna Snigir, Urlich Thomsen, Silvio Orlando i Maurizio Lombardim (aktorzy)

Data emisji: 10.01.2020

Godzina emisji: 17.30

pg/jp

Czytaj także

"Gra o Tron" - serialowe piętno odciśnięte w popkulturze

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 18:55
- Ten serial jest wielkim zjawiskiem popkulturowym, ale jeszcze musi upłynąć trochę czasu, zanim stanie się jego wielką legendą. W tej chwili bez wątpienia można powiedzieć, że odmienił świat telewizji, w którym dotychczas czegoś takiego nie było i można zastanawiać się, czy jeszcze kiedyś będzie – mówił w Dwójce kryty filmowy Jakub Majmurek.
rozwiń zwiń