Stosunki polsko-żydowskie i polsko-izraelskie

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 18:46
- Trzeba odróżnić jedne relacje od drugich. My mieszkający tu Żydzi polscy jesteśmy na bieżąco obeznani z tą najnowszą, jak i z tą głębszą historią. O Izraelczykach tego samego powiedzieć się nie da - mówił w Dwójce Artur Hofman, reżyser i prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.
Audio
  • Stan relacji relacje polsko-żydowskich (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Alexandra_Strekoza

W najbliższym weekendowym wydaniu "Rzeczpospolitej", w magazynie "Plus Minus", Jacek Borkowicz - drugi z gości audycji - pisze o trudnych relacjach Związku Sowieckiego z Żydami polskimi i rosyjskimi. Z kolei Jonny Daniels - prezes fundacji "From The Depths" - mówi w wywiadzie dla tej samej gazety, że sytuacja się polepsza w tym sensie, że zmniejsza się liczba negatywnych stereotypów, które funkcjonują wśród rozmaitych środowisk żydowskich na świecie. Zdaniem Danielsa w większości wynikają one z nieścisłości historycznych na temat Polski i Polaków oraz ich stosunku do Żydów. 

- Historycy to jakieś nieszczęście. Nie ma przecież historii obiektywnej, jest tylko interpretacja historii. W związku z tym, kto jak chce, tak ją interpretuje. Nie tylko w tej kwestii, tylko w każdej innej. Za chwilę dowiemy się na przykład, że Napoleon był kobietą. Wydaje mi się więc, że w Polsce problem polega na tym, że przez wiele lat było wiele ciemnych plam. Okres PRL-u to była jedna kwestia, tuż po 1990 roku zajmowano się tym z kolei incydentalnie. Właściwie nikt nigdy solidnie do tego nie podszedł i nie rozdzielił kwestii, które należą do historyków od tego, co obiektywne. Fakty, które próbował naginać Putin, ta rosyjska wersja historii Polski, to wszystko przecież się kupy nie trzyma. To ewidentna polityczna jazda - przekonywał Artur Hofman.

W audycji postawiona została teza, że na tle antysemickich incydentów, do których dochodzi w świecie zachodnim Polska nie ma się czego wstydzić.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Goście: Artur Hofman (reżyser, prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce) i Jacek Borkowicz (publicysta magazynu "Plus Minus")

Data emisji: 20.02.2020

Godzina emisji: 17.30

pg/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Amerykański plan dla Izraela i Palestyny. Umowa stulecia?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 12:27
Gdy powstał plan, pewne było, że Donald Trump ogłosi sukces, że poprą go Izraelczycy i że nie zaakceptują Palestyńczycy. O tym, co jest niespodzianką w przedstawionej we wtorek przez prezydenta USA pokojowej propozycji dla Izraela i Palestyny mówił gość „Pulsu świata”, Andrzej Kohut z Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń