Polskie Radio
Section05
pokój

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim. Naczelny Rabin Polski: oby dialog przyczynił się do rozszerzania pokoju

- Modlę się, żeby dialog między chrześcijanami i żydami przyczynił się do rozszerzania pokoju na świecie; modlitwa o pokój to teraz nasze najważniejsze zadanie i wspólny cel - powiedział Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich z okazji 27. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA chrześcijaństwo Żydzi judaizm religia wiara pokój Kościół katolicki

57. Światowy Dzień Pokoju. Tegoroczne hasło to "Sztuczna inteligencja i pokój"

Pod hasłem "Sztuczna inteligencja i pokój" obchodzimy 57. Światowy Dzień Pokoju. Właśnie sztuczna inteligencja i pokój to temat orędzia, w którym papież Franciszek przypomina o potrzebie czujności i pracy nad tym, aby logika przemocy oraz dyskryminacji nie zakorzeniła się w produkcji i korzystaniu z różnych urządzeń, kosztem osób najbardziej kruchych i wykluczonych.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki papież Franciszek pokój ŚWIAT Europa sztuczna inteligencja

Papież modlił się o pokój na świecie. "Pani wszystkich ludów, pojednaj swoje dzieci zwiedzione złem"

W dzień postu, modlitwy i pokuty w intencji pokoju na świecie Papież Franciszek modlił się w piątek w bazylice św. Piotra o natchnienie przywódców narodów drogami pokoju, pojednanie ludzi zwiedzionych złem, oraz "zaślepionych władzą i nienawiścią". - Naucz nas przyjmować i troszczyć się o życie - każde ludzkie życie! - i odrzucać szaleństwo wojny, która sieje śmierć i przekreśla przyszłość - mówił Ojciec Święty podczas nabożeństwa.   
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Watykan papież papież Franciszek pokój

Dziś dzień postu, modlitwy i pokuty w intencji pokoju na świecie. Franciszek wybrał rocznicę wielkiego spotkania w Asyżu

Piątek został ogłoszony przez papieża Franciszka dniem postu, modlitwy i pokuty w intencji pokoju na świecie. W bazylice Świętego Piotra papież będzie przewodniczył specjalnej modlitwie. Do udziału w inicjatywie tego dnia zaprosił też przedstawicieli innych wyznań i religii. Wydarzenie to odbędzie się w 37. rocznicę historycznego międzyreligijnego spotkania w Asyżu, zwołanego przez św. Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rzym Watykan papież papież Franciszek atak Hamasu na Izrael wojna na Ukrainie pokój Asyż wiara Jan Paweł II aktualności katolickie

Światowe Dni Młodzieży w Portugalii. Papież będzie modlił się w Fatimie o pokój na świecie

Żarliwej modlitwy papieża Franciszka o pokój w Europie i na całym świecie oczekuje się podczas jego sobotniej wizyty w sanktuarium w Fatimie w Portugalii. Papież przebywający w Lizbonie z okazji Światowych Dni Młodzieży pojedzie na dwie godziny do słynnego sanktuarium maryjnego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Portugalia Lizbona Fatima Światowe Dni Młodzieży papież papież Franciszek pokój wojna na Ukrainie

Jan Paweł II jako orędownik pokoju

Podczas swego pontyfikatu Jan Paweł II odbył ponad 1000 oficjalnych i nieoficjalnych spotkań z głowami państw i premierami. Był niestrudzonym orędownikiem pokoju. - Papież Jan Paweł II potrafił się spotykać nawet z dyktatorami, np. z Wojciechem Jaruzelskim. Próbował zmieniać ich postawy - mówił w Polskim Radiu 24  dyrektor Polskiej Sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II pokój chrześcijaństwo wiara religia

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Franciszek: niewiarygodnym zdaje się zło, jakie może wyrządzić człowiek

Papież Franciszek podczas mszy w przypadającą w niedzielę uroczystość Zesłania Ducha Świętego powiedział: "jakże wiele wojen, jak wiele konfliktów jest na świecie. Niewiarygodnym zdaje się zło, jakie może wyrządzić człowiek". W bazylice Świętego Piotra modlił się o odnowę oblicza ziemi.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki papież Franciszek wiara pokój ŚWIAT Europa

Chińskie MSZ: odpowiemy działaniami odwetowymi, jeśli UE nałoży na Chiny sankcje za wspieranie Rosji

Chiny podejmą niezbędne działania, aby zdecydowanie bronić praw i interesów chińskich firm - oświadczył minister spraw zagranicznych Chin Qin Gang na spotkaniu ze swoją niemiecką odpowiedniczką Annaleną Baerbock w Berlinie we wtorek - podała agencja Reutera.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Annalena Baerbock Chiny wojna na Ukrainie MSZ pokój Unia Europejska sankcje Azja

Papież Franciszek prosi o modlitwę różańcową w maju. "Zwłaszcza dla udręczonej Ukrainy"

Papież Franciszek zaapelował w niedzielę do wiernych, by w maju odmawiali różaniec modląc się o pokój, "zwłaszcza dla udręczonej Ukrainy". Podczas południowego spotkania w Watykanie wyraził pragnienie, by rządzący krajami usłyszeli wołanie o pokój. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Piotr Kowalczuk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT pokój Watykan papież papież Franciszek wojna na Ukrainie

"Jeśli świat wybierze haniebny pokój, to otrzyma wojnę z rosyjską IV Rzeszą". Daniłow ostrzega

- Zapomnijcie o zniszczonych miastach, ludobójstwie, terrorze, torturach, tysiącach zabitych - wśród których są setki niewinnych dzieci, o zrujnowanych ludzkich losach... i dalej podawajcie rękę Putinowi na różnych szczytach, spotkaniach i negocjacjach - powiedział Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina wojna na Ukrainie pokój ONZ wojna 2023

"Pokój jest możliwy, pokój jest obowiązkiem". Wielkanocne orędzie Jana Pawła II z 1999 r. wciąż aktualne

- Jak mówić o pokoju, gdy słychać wybuchy i świst kul, gdy płoną wioski i miasta? - pytał Jan Paweł II. - Dość rozlewu krwi! - wzywał papież 4 kwietnia 1999 roku przy okazji błogosławieństwa Urbi et orbi. Te słowa w obliczu rozpętanej przez Rosję wojny na Ukrainie pozostają boleśnie aktualne. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Jan Paweł II chrześcijaństwo Kościół katolicki Wielkanoc pokój