Berlinale. Nowy impuls na 70-lecie festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 18:56
- Festiwal w Berlinie musi dostosować się do publiczności, do zwykłych widzów, ale też do krytyków i całej branży filmowej. Konkurs główny musi się więc składać z filmów uznanych reżyserów albo takich, którzy są obiecującymi twórcami, ale też musi być otwarty na wszystkich, na każdego widza - mówił w Dwójce Marcin Radomski, dziennikarz i krytyk filmowy.
Audio
  • Przed 70. Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Berlinie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Berlinale
BerlinaleFoto: materiały prom.

sorrentino kwiatkowska 1200.jpg
"Nowy papież". Paolo Sorrentino: powrót do serialu nie był najłatwiejszy

70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie, jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w Europie, rozpocznie się w czwartek (20.02) i potrwa do 1 marca. Będzie to jednocześnie pierwsza odsłona Berlinale bez wieloletniego dyrektora festiwalu Dietera Kosslicka, który w ubiegłym roku ustąpił ze stanowiska. Jego funkcję przejęli Włoch Carlo Chatrian (dyrektor artystyczny) i Holenderka Mariette Rissenbeek (dyrektor administracyjna). 

Jubileuszowy festiwal to wiele zmian, nowych sekcji filmowych i retrospektyw. Wydarzenie zainauguruje światowa premiera filmu spoza konkursu głównego: "My salinger year" Pfilippe'a Faladeau. O Złotego Niedźwiedzia powalczy w tym roku 18 filmów. Szesnaście z nich będzie miało na festiwalu swą światową premierę, a sześć zostało wyreżyserowanych przez kobiety. W konkursie głównym nie znalazł się tym razem żaden film z Polski. Nie oznacza to jednak, że w Berlinie zabraknie polskich akcentów. Swój nowy film pokaże tam m.in. Agnieszka Holland.

O szczegółach tegorocznego wydarzenia, ale i o 70-letniej historii Berlinale rozmawialiśmy w audycji z Marcinem Radomskim i Piotrem Czerkawskim.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 19.02.2020

Godzina emisji: 17.30

pg/ac

Czytaj także

Polska wicemistrzem kina. Podsumowanie Berlinale

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 18:00
W audycji "Wybieram Dwójkę" podsumowaliśmy zakończony właśnie festiwal, na którym Tomasz Wasilewski zdobył nagrodę za scenariusz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tilda Swinton: w mojej córce widzę samą siebie sprzed lat

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 15:22
- To bardzo dziwna sytuacja, bo byłyśmy blisko - szczególnie w tamtym czasie, co zostało pokazane w tym filmie. To jest bardzo ważna część życia każdej z nas. To była bardzo cudowna rzecz, móc sobie wyobrazić, że będziemy pracowały razem - mówiła brytyjska aktorka o filmie "The Souvenir", w którym wystąpiła wraz ze swą córką Honor Swinton-Byrne.
rozwiń zwiń