Tilda Swinton: w mojej córce widzę samą siebie sprzed lat

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 15:22
- To bardzo dziwna sytuacja, bo byłyśmy blisko - szczególnie w tamtym czasie, co zostało pokazane w tym filmie. To jest bardzo ważna część życia każdej z nas. To była bardzo cudowna rzecz, móc sobie wyobrazić, że będziemy pracowały razem - mówiła brytyjska aktorka o filmie "The Souvenir", w którym wystąpiła wraz ze swą córką Honor Swinton-Byrne.
Audio
  • Tilda Swinton i Joanna Hogg o filmie "The Souvenir" (Poranek Dwójki)
Festiwal Berlinale. Tilda Swinton pozuje do zdjęcia z córką Honor Swinton-Byrne
Festiwal Berlinale. Tilda Swinton pozuje do zdjęcia z córką Honor Swinton-ByrneFoto: Hubert Boesl/PAP/DPA

"The Souvenir" w reżyserii Joanny Hogg zwyciężył podczas zakończonego niedawno Festiwalu Filmowego w Sundance. To bardzo osobista opowieść reżyserki, która jako studentka szkoły filmowej uwikłała się w trudny związek. Co ciekawe, aktorzy mieli do dyspozycji jedynie zarys scenariusza, grali intuicyjnie. Reżyserka musiała więc powierzyć to zadanie komuś, komu ufa, dlatego zaangażowała Tildę Swinton, z którą pracowała już przy jednym z pierwszych swoich filmów w 1996 roku. Brytyjska aktorka w "The Souvenir" zmieniła się w staruszkę, a na planie towarzyszyła jej córka Honor Swinton-Byrne. Film pokazano podczas trwającego Berlinale.

- Kiedy minął tydzień, a my byliśmy w zdjęciach, zapytałem Joannę, kto zagra Julii? Odpowiedziała, że szuka kogoś, kto nie chce być aktorką. Chciała indywidualistki, która potencjalnie może być dziewczyną z lat 80. i nie jest uzależniona od selfie. Kogoś, kto ma w sobie odrobinę powagi. Okazało się, że ta osoba jest w pobliżu i siedzi z nami przy kuchennym stole. Poza tym ważne było to, by móc wierzyć tej młodej kobiecie jako artystce. Honor pisze i jest bardzo kreatywna. Jest też bardzo naturalna i przypomina mi mnie z tamtego czasu - tłumaczyła Tilda Swinton.

Skąd wziął się tytuł filmu "The Souvenir"? O tym w nagraniu audycji.

Tilda Swinton (L) i Beata Kwiatkowska (P) Tilda Swinton i Beata Kwiatkowska

***

Rozmawiała: Beata Kwiatkowska

Goście: Tilda Swinton (aktorka), Joanna Hogg (reżyserka)

Data emisji: 14.02.2019

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

pg/jp

Czytaj także

"Ubieram człowieka w ciało kobiety"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 11:00
– Kobieca emocjonalność jest jak morze. Jest w niej wielka głębia i duże pole do interpretacji – powiedział Tomasz Wasilewski, reżyser filmu "Zjednoczone stany miłości".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Teen spirit" i Agnieszka Grochowska na hollywoodzkim szlaku

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 15:30
Ze znakomitą aktorką rozmawialiśmy m.in. o jej roli w filmie "Teen spirit", w którym partneruje wschodzącej gwieździe amerykańskiego kina Elle Fanning.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Faworyta", czyli jak Yorgos Lanthimos wyszedł z niszy

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 18:26
Bohaterem audycji "O wszystkim z kulturą" był grecki reżyser, który do tej pory słynął z trudnych i dość hermetycznych dzieł.
rozwiń zwiń