Polityka bezpieczeństwa klimatycznego

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 17:30
Pod pręgierzem coraz silniej dających się odczuć zmian klimatu europejskie społeczeństwa coraz bardziej zaczęły rozumieć, że państwo w swojej polityce publicznej powinno mocniej stawiać właśnie na bezpieczeństwo klimatyczne.
Audio
  • Polityka bezpieczeństwa klimatycznego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/ParabolStudio

Bartosz Brzyski zwrócił uwagę na napięcie między demokracją i postulatami radykalnej przebudowy naszego świata poprzez ochronę klimatu. Zaznacza jednak, że problem nie jest nowy, ponieważ mieliśmy z nim do czynienia już w latach 70., w nauce Jana Pawła II, ale też później u Benedykta XVI czy obecnie u papieża Franciszka. Zauważa jednak pewien punkt sporny pomiędzy kulturą judeochrześcijańską, a postulatami radykalnych ekologów, a mianowicie miejsce człowieka na świecie.

 - Ekolodzy wpisują człowieka w pewną płaszczyznę, natomiast w kulturze judeochrześcijańskiej człowiek stoi wyżej w hierarchii. Ma on być podmiotem, któremu Bóg dął ziemię w opiekę: ma nią rozsądnie zarządzać, ale nie eksploatować. To się wpisuje w nurt zielonego konserwatyzmu, ale nie ma tu miejsca na takie postulaty, jak zrównanie zwierząt z ludźmi - wyjaśnił gość audycji. Dodał, że jego zdaniem takie zmiany w kontekście antropologii mogą mieć pewne konsekwencje w najbliższych latach.

Gościem audycji był także Michał Płociński, który mówił o ideologi komunitarian, czyli ludzie, którzy w filozofii politycznej na nowo chcieli postawić pewną wspólnotę nad jednostką. - Jest to próba poszukiwania nowego balansu między jednostką a wspólnotą. I "zieloni" robią to coraz odważniej, bo z jednej strony chcą zachować wolność jednostki, rozumianą w kategoriach obyczajowego liberalizmu, a z drugiej strony pokazują, że są dużo ważniejsze rzeczy, niż absolutna wolność i potrzeby tej jednostki. Dlatego ekologizm mocno stawia na państwo i wzmocnienie międzypaństwowych, albo ponadpaństwowych instytucji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Goście: Michał Płocinski, Bartosz Brzyski

Data emisji: 19.03.2020

Godzina emisji: 17.30

am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmiany klimatyczne na Antarktyce. Jak bardzo nas dotyczą?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 14:04
Polska Akademia Nauk od wielu lat prowadzi badania w rejonie Antarktyki. Dzięki nim, obserwowane są procesy, jakie zachodzą w tamtejszej przyrodzie - od fauny, przez roślinność i porosty po mikroorganizmy, zmiany glacjalne i pogodowe.
rozwiń zwiń