Zmiany klimatyczne na Antarktyce. Jak bardzo nas dotyczą?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 14:04
Polska Akademia Nauk od wielu lat prowadzi badania w rejonie Antarktyki. Dzięki nim, obserwowane są procesy, jakie zachodzą w tamtejszej przyrodzie - od fauny, przez roślinność i porosty po mikroorganizmy, zmiany glacjalne i pogodowe.
Audio
  • Jak szybko topnieje arktyczny lód? (Ratujemy świat/Czwórka)
Widok na polską stację badawczą im. Henryka Arctowskiego na Antarktyce
Widok na polską stację badawczą im. Henryka Arctowskiego na AntarktyceFoto: Shutterstock.com/evenfh

Polski głos w Antarktyce wciąż jest ważny

Polska Stacja Badawcza istnieje na Antarktyce od końca lat 70. XX wieku. - Dała nam prawo do decydowania o losach fragmentu tego kontynentu, oraz prawo do eksploatacji żywych zasobów Oceanu Antarktycznego. Na początku cele były bardzo praktyczne. W tej chwili stacja zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem programów badawczych. Nadal mamy głos polityczny. Możemy decydować o losach całego kontynentu - mówiła dr hab. Katarzyna Chwedorzewska, wieloletnia kierownik Zakładu Biologii Antarktyki PAN, była kierowniczka polskiej stacji antarktycznej.

Czym jest monitoring ekologiczny i w jaki sposób się go prowadzi? 

- Nie można tam mówić o typowym dniu pracy. Na Antarktyce ostatnie słowo ma pogoda. Jeśli jest dobra staramy się ją wykorzystać maksymalnie, by przygotować takie wiele pomiarów, na ile to możliwe - opowiadała badaczka. W tym miejscu jest też przeprowadzany tzw. monitoring ekologiczny. Jak mówiła w studiu Czwórki, polega on na stałych obserwacjach, które prowadzone są nieustannie od 1977 roku. W jakim celu? - Dotyczą choćby obserwacji liczby populacji gatunków, które zamieszkują wyspę Króla Jerzego - tłumaczyła.

Co można wyczytać z takich danych? Czy ten region jest wyjątkowo podatny na zmiany klimatyczne? W jaki sposób wpływają na klimat i ekosystem na świecie? Jak szybko topnieje arktyczny lód? Więcej na ten temat w nagraniu. 

W audycji także materiał reporterski o powstałej w Polsce pierwszej na świecie ekologicznej platformie crowdfundingowej. Planet Heroes specjalizuje się w zbieraniu funduszy na proekologiczne działania użytkowników. 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: dr hab. Katarzyna Chwedorzewska, wieloletnia kierownik Zakładu Biologii Antarktyki PAN, która kierowała polską stacją antarktyczną

Data emisji: 4.02.2020

Godzina emisji: 14.18

ac/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pomarańcze na polskich ulicach i pożegnanie z bananem?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 13:39
Brak śniegu, wysoka temperatura - za kilkanaście lat, przez skutki ocieplenia klimatycznego, będzie można sadzić w ogrodach owoce egzotyczne. I to wcale nie musi być dobra wiadomość. 
rozwiń zwiń