REKLAMA

Paweł Cywiński: wakacje raczej w Gołdapi czy Koszalinie niż Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 19:02
- Jeżeli uda się nam w Polsce zapanować nad koronawirusem do sierpnia bądź września, wówczas na rynku turystycznym popyt krajowy powinien szybciej wzrosnąć niż popyt międzynarodowy. Jednego możemy być pewni - w kontekście globalnym nie uda się zapanować nad epidemią - mówił orientalista, kulturoznawca i geograf, współtwórca projektu Post-turysta.pl.
Audio
  • Wakacje z koronawirusem w tle (O wszystkim z kukturą/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/eggeegg

Młodzi ludzie 1200.jpg
Czy koronawirus będzie ważnym doświadczeniem dla młodego pokolenia?

Zbliżają się wakacje, urlopy. W tym roku, w cieniu pandemii koronawirusa, prawdopodobnie inne niż wszystkie. Jak zwrócił uwagę dr Paweł Cywiński, gość audycji "O wszystkim z kulturą", turystyka i epidemia mają jednej wspólny element - emocje.

- W 90 procentach każda "dobra" epidemia to są emocje. Turystyka również w 90 procentach to są czyste emocje. Z tym, że to są dwa zupełnie inne typy emocji. Epidemia to głównie lęk i strach. Wakacje to natomiast coś, co właściwie koi nasze niepokoje, stresy, lęki. W związku z tym to, gdzie my pojedziemy, będzie ściśle połączone z tym, żeby z jednej strony się nie bać; z drugiej strony, żeby ukoić nasze stresy powiązane z lockdownem, stratą pracy albo zubożeniem - przekonywał kulturoznawca.

Jak prognozuje, Polacy będą w te wakacje wybierali raczej agroturystykę, domki do wynajęcia, a nie duże hotele, które nadal będą się kojarzyć z pewnym niebezpieczeństwem.

Dr Paweł Cywiński tłumaczył m.in. również w audycji czym jest "pamięć turystyczna" i ile się ona odradza po zaistnieniu jakiegoś gwałtownego bądź dramatycznego wydarzenia.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: dr Paweł Cywiński (orientalista, kulturoznawca i geograf, współtwórca projektu Post-turysta.pl)

Data emisji: 10.06.2020

Godzina emisji: 17.35

Czytaj także

"Słońce, plaża, wygodne hotele. Polacy są tradycyjni"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 16:17
- Od lat utrzymuje się ta sama tendencja. Na zagraniczne wakacje wybieramy Grecję, Turcję, Hiszpanię i Egipt, czyli kraje basenu Morza Śródziemnego. Jeśli coś się zmienia, to zależy to od aktualnej sytuacji politycznej w regionie - mówiła w Dwójce Ewa Kubaczyk.
rozwiń zwiń