Prof. Andrzej Bobko: seksualność jest elementem ludzkiej natury

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 18:00
- W tej niezwykłej i pięknej sferze w ostatnich dekadach zaszły ogromne zmiany. Niektórzy filozofowie, jak Nietzsche czy Schopenhauer, uważali, że popęd jest siłą, która popycha nas do działania. Dziś widzimy to może trochę inaczej, ale jest to ważny element naszego życia - mówił w Programie 2 Polskiego Radia filozof prof. Aleksander Bobko.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Larisa Rudenko/Shutterstock

Strach panika 1200.jpg
Jarema Piekutowski: Nauka także musi powiedzieć "nie wiem"
Posłuchaj
16:31 Owzk 8.10.2020.mp3 Prof. Aleksander Bobko o tym, co się zmienia w myśleniu o wychowaniu seksualnym (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Inspiracją dla prof. Filozofii Aleksandra Bobko do przeanalizowania standardów edukacji seksualnej była organizacja kongresu Tischnerowskiego, który miał się odbyć wiosną tego roku. - Tematem był spór o istnienie człowieka. I takim obszarem szczególnie dynamicznym i wyjątkowo ważnym, gdzie zachodzą wręcz rewolucyjne zmiany, jest sfera seksualności - wyjaśnił gość audycji.

Jego zdaniem to, w jaki sposób postrzegamy seksualność człowieka, jest pochodną tego, jaką koncepcję człowieka przyjmujemy. Jest to zatem spór antropologiczny. - Dzisiaj otaczający świat zmienił się w sposób bardzo istotny. Rozwój techniki i medycyny dał nam nowe narzędzia, które wpływają na zmianę wrażliwości rozumienia tego, czym jest erotyka. Z jednej strony daje nam to pewne możliwości, ale też zastawia na nas pewne pułapki. To, co może wydawać się czynnikiem wyzwalającym, może prowadzić też do zniewolenia człowieka - podkreślił filozof.

Czytaj też:

Prof. Aleksander Bobko mówił również m.in. o rozdzieleniu sfery seksualności od prokreacji. Jego zdaniem doszło do podziału z jednej strony rodziny i seksualności, a z drugiej strony seksualności i prokreacji. - Czym innym jest nawiązywanie erotycznych relacji, a czym innym decyzja, że ktoś chce posiadać potomstwo. Dzisiaj mówimy o tym w kategoriach walki ideologicznej, ponieważ mamy tradycyjne spojrzenie na filozofię, związaną z chrześcijaństwem, a także koncepcję modernistyczną człowieka, która traktuje seksualność jako wartość samą w sobie. To, co w mojej ocenie zadziałało na rozdzielenie tych sfer, to nauka i technika - opowiadać gość audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: prof. Aleksander Bobko (filozof)

Data emisji: 8.10.2020

Godzina emisji: 17.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Twórczy trójkąt. Rafał Augustyn o projekcie "Probówka"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 13:00
- Czuję się jak debiutant, dlatego, że mimo zaawansowanego wieku, nie miałem dotąd okazji, żeby pracować z wieloma artystami naraz - przyznaje kompozytor Rafał Augustyn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Bartkiewicz: dezinformacja to nie jest nowa strategia

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 18:00
- W konfliktach zbrojnych w przeszłości dezinformacja była często wykorzystywana głównie do wprowadzania w błąd wroga, czyli elity jakiegoś innego państwa czy obcej armii, mistyfikowano jakieś ruchy wojsk. Natomiast w Związku Radzieckim pojawiła się koncepcja wykorzystywania dezinformacji szerzej, by wpływać na społeczeństwo - opowiadał gość Dwójki, publicysta Artur Bartkiewicz.
rozwiń zwiń