Artur Bartkiewicz: dezinformacja to nie jest nowa strategia

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 18:00
- W konfliktach zbrojnych w przeszłości dezinformacja była często wykorzystywana głównie do wprowadzania w błąd wroga, czyli elity jakiegoś innego państwa czy obcej armii, mistyfikowano jakieś ruchy wojsk. Natomiast w Związku Radzieckim pojawiła się koncepcja wykorzystywania dezinformacji szerzej, by wpływać na społeczeństwo - opowiadał gość Dwójki, publicysta Artur Bartkiewicz.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/igorstevanovic

Posłuchaj
27:14 _PR2_AAC 2020_10_01-17-32-05.mp3 Artur Bartkiewicz o celowym prowokowaniu zamętu w sieci (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Gość audycji podkreślił, że początek dezinformacji, polegającej na umyślnym informowaniu o nieprawdziwych stanach i opiniach, sięga jeszcze czasów carskiej Rosji. - ZSRR tę metodę zinstytucjonalizowało, tworząc w ramach OGPU departament dezinformacji, który istniał też w KGB. To jest ciekawe, że właśnie w Związku Radzieckim zdefiniowano po raz pierwszy dezinformację jako pojęcie, czyli "celowe wprowadzanie w błąd poprzez celowe działanie i oddziaływanie na szeroką opinię społeczną" - wyjaśniał Artur Bartkiewicz.

Publicysta podkreślił również, że mamy dziś do czynienia z rozwojem technik dezinformacyjnych, ze względu na postęp nowych technologii. - To otwiera nowe pola dezinformacji, więc jeśli ktoś sprawnie posługuje się dezinformacją, może małymi kosztami wpływać nie tylko na sytuację wewnętrzną w różnych krajach, wywoływać niepokoje, doprowadzać do korzystnych dla siebie wyborów politycznych, ale może wręcz wpływać na sytuację geopolityczną, poprzez kształtowanie światowej opinii publicznej w różnych sprawach.

Artur Bartkiewicz ostrzegł również, że weryfikacja informacji jest w obecnych czasach prawie niemożliwa, ponieważ jesteśmy zalewani informacjami. - Tylko ludzie zajmujący się wyłącznie tym, czyli dziennikarze, analitycy, służby wywiadowcze, być może oni są w stanie na pewnym poziomie oceniać informacje. To otwiera ogromne pole do manipulacji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Artur Bartkiewicz (publicysta)

Data emisji: 1.10.2020

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

"Groźba przeregulowania rynku". Ekspert o pracach nad Kodeksem Usług Cyfrowych

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 12:15
- Pytanie, na ile nowe regulacje KE pomogą europejskim firmom w konkurowaniu na rynku, a na ile będą utrudnieniem, szczególnie dla małych i średnich firm z Europy Środkowo-Wschodniej, które siłą rzeczy, ze względu na zaszłości, mają więcej do nadrobienia i potrzebują przede wszystkim równego, sprawiedliwego traktowania - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nastolatek w mediach społecznościowych. Czy i jak go chronić w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 14:00
Z badań Fundacji Dbam o Mój Zasięg wynika, że co 5 nastolatek nałogowo korzysta z mediów społecznościowych, gdzie notorycznie poddawany jest ocenie, a często tzw. hejtowi. Jakie ma to konsekwencje dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży? Jak młody człowiek ma znaleźć równowagę i spokój jednocześnie goniąc za "lajkami" i publiczną akceptacją? 
rozwiń zwiń