Od boomera do dziadersa. Słowo-klucz do zrozumienia sporu pokoleniowego?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 17:04
"Dziaders" to pojęcie, które w ostatnich tygodniach bije rekordy popularności, ale też wiele osób zastanawia się co ono właściwie oznacza.
Molo w Gdańsku Brzeźnie - zdjęcie ilustracyjne
Molo w Gdańsku Brzeźnie - zdjęcie ilustracyjne Foto: KFP/REPORTER

Posłuchaj
28:10 Dwójka OWZK 7.01.2021.mp3 Kim jest dziaders (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

mowa wulgaryzmy 1200.jpg
Miejsce wulgaryzmów w języku polskim

Jak zwracał uwagę Piotr Trudnowski z Klubu Jagiellońskiego, są dwa podstawowe źródła tego pojęcia oraz trzeci kontekst, w którym ono się pojawiło. - Pierwszym jest po prostu tłumaczenie z języka angielskiego słowa "boomer", którym przedstawiciele pokolenia milenialsów i osoby, które urodziły się pod koniec lat 80., w latach 90. i na początku XXI w. określały w dyskusjach internetowych przedstawicieli pokolenia powojennego wyżu demograficznego i które miało pokazywać lekceważący stosunek młodych do starszych wynikający z tego, jak bardzo dwie strony się nie rozumieją i jak bardzo uwagi tych boomerów dotyczące np. braku zaradności czy idealizmu młodych są oderwane od rzeczywistości. W jednej z dyskusji internetowych, gdzieś u początku 2019 roku, sformułowanie "OK boomer" zostało potraktowane jako najbardziej cięta riposta amerykańskiego sporu pokoleniowego - tłumaczył gość Dwójki.

Czytaj także:

Początkowo słowo "boomer" - kontynuował Piotr Trudnowski - było w niewielkim wymiarze kopiowane do polskiej debaty publicznej aż w pewnym momencie zostało zastąpione przez jego spolszczoną wersję - "dziadersa". - Część publicystek zwraca uwagę, że to słowo miało mieć w polskim kontekście bardziej skonkretyzowaną treść. Mianowicie miała to być odpowiedź młodych kobiet, ekspertek, feministek biorących udział w różnego rodzaju debatach, gdzie nieustająco muszą rozmawiać ze starszymi mentalnie przedstawicielami establishmentu krypto albo wprost szowinistycznymi, nie chcącymi na poważnie rozmawiać z kobietami. I w tym sensie około października 2020 r. zaczęto go używać na szerszą skalę - opowiadał działacz społeczny i aktywista.

Szybko jednak, jak zauważył Piotr Trudnowski, "dziaders" wyszedł poza kontekst feministyczny. - Słowo to zaczęło ilustrować w debacie publicystycznej teksty dotyczące tego, na czym polega różnica pokoleniowa w polskiej debacie politycznej, publicystycznej, społecznej. Wysyp takich artykułów mieliśmy w ostatnich kilkunastu tygodniach. Wzięło się to oczywiście z faktu pokoleniowego wymiaru Strajku Kobiet, tych protestów, które na przełomie października i listopada przeszły przez ulice polskich miast - podkreślał prezes Klubu Jagiellońskiego.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Piotr Trudnowski (prezes Klubu Jagiellońskiego, działacz, aktywista)

Data emisji: 7.01.2021

Godzina emisji: 17.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Magdalena Korzekwa-Kaliszuk: widzimy degradację roli macierzyństwa we współczesnej kulturze

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 19:30
- Mamy do czynienia ze wzbudzaniem krytyki wobec kobiet, które poświęcają wiele lat wychowaniu dzieci - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24, Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prawnik, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polki": prof. Anna Świderkówna, badaczka i popularyzatorka wiedzy o antyku oraz Biblii

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 08:33
Wybitny znawca historii starożytności, kultury antyku, papirolog, biblistka. Bohaterką kolejnej odsłony audycji "Polki" była prof. Anna Świderkówna, o której życiu i twórczości mówił  prof. Jan Grosfeld, politolog oraz ekonomista, autor książek poświęconych dialogowi między Żydami a chrześcijanami.
rozwiń zwiń